Abone Ol

50 milyon Türk’ün kimlik bilgileri internette

ABD'li haber ajansı AP, sanal korsanların 50 milyona yakın Türk vatandaşının kişisel bilgilerinin yer aldığı veri tabanını internette yayınladığını duyurdu.

50 milyon Türk’ün gizli bilgileri internete sızdı

Bu veri tabanının, en geniş kapsamlı bilgi sızıntılarından biri olduğu belirtildi.

Voice of America (Amerika'nın Sesi)'nin haberine göre, sanal korsanlar veri tabanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kimlik bilgilerini de yayınladı. İnternet korsanlarının, veri tabanını yayınladıkları internet sitesinde, "Türkiye'deki korumasız teknik alt yapıya" vurgu yaptıkları belirtildi. İndirilmeye açık 6,6 GB büyüklüğündeki dosyada, TC kimlik numaraları, adresler, doğum tarihleri, anne ve babaların isimleri gibi bilgiler bulunuyor.

AP ajansı, sızan bilgilerin doğruluğunu, 10 TC kimlik numarasını kontrol ederek kısmen teyit edebildiğini duyurdu. Habere göre, kontrolü yapılan 10 kimlik numarasından 8’i ilgili kişi isimleriyle eşleşti. Sızan veri tabanının 49 milyon 611 bin 709 isim içerdiği kaydedildi. Bu bilgilerin yayınlanmasının, kimlik hırsızlığı ve sahteciliğe olanak sağladığı ifade edildi. Habere göre, bilgilerin yayınlandığı internet sayfası, genel olarak bilgi sızıntılarını yayınlayan İzlandalı bir gruba ait.

İnternet korsanlarının sık olarak hassas bilgilere ulaşabiliyor olması, sadece Türkiye'nin sorunu değil. Kısa bir süre önce de ABD'deki memurların bilgileri çalınmıştı. Çalınan bilgiler içinde federal hükümet için çalışan 22 milyon memur ve sözleşmeli çalışanın kişisel bilgileri ile milyonlarca gizli belge de bulunuyordu. Amerikalı yetkililer, bu bilgilerin Çin’in bir casusluk operasyonu sonucu ele geçirildiğine inandıklarını belirtmişlerdi.Cihan CİHAN