Abone Ol

2015 poponun yılı

Modayı belirleyen Amerikan Vogue dergisi açıkladı: Artık devir kalça devri. Kim Kardashian’a 65 milyon dolarlık servetini kazandıran, Jennifer Lopez’in hakkında şarkı yaptığı büyük popolar her yerde karşınıza çıkacak. Peki önümüzdeki yılı kimin kıvrımları...

2015 poponun yılı

Bundan bir yıl önce size “Her gün en az 10 kadın karşına çıkıp, poposunu gösterecek” deselerdi, inanır mıydınız? Hemen “Nasıl yani” demeyin, günümüzde durum bu. Gelin, rakamlarla konuşalım: Geçen hafta hangi dergiyi, gazeteyi, internet sitesini açsanız sizi Kim Kardashian’ın poposu karşıladı. Kardashian, Paper dergisine güreşe çıkar havada yağlanmış gülümserken gururla geniş kalçasını gösterdi, başka birşey konuşulmadı. Müzik dinlemek istediniz diyelim: Her radyoda Jennifer Lopez ve Iggy Azalea’nın “Büyük poposu olanlar buraya eller havaya” temalı ‘Booty’ şarkısı çıktı karşınıza. Kaçış yok. Beğenmediniz mi? Shakira ve Rihanna’nın ‘Can’t Remember To Forget You’ klibini verelim. Seksi ikili şuh bir şekilde uzanmış, birbirlerinin kalçasını okşadığı videoülkemizde sansürlense de, inatla muhtelif playlist’lerde ön sıralarda. “Bir Instagram’a bakayım” dediniz: Ünlüsü ünsüzü, beş- altı profilde gezindiniz. Karşınıza yeni trend ‘belfie’ler yani çıplak popo selfie’leri çıktı. Günün sonunda, hesap ortada.

2015 poponun yılı - Resim: 1
Top model Miranda Kerr GQ dergisine verdiği pozla trendi yakalıyor.


Modanın kutsal kitabı Vogue duyurdu: Devir, popo devri. Son altı aydır hiç görmediğimiz kadar çok kalça gördük, görmeye de devam edeceğiz. Çünkü 2015’te poponun altın yılı olacak. Moda çekimlerinde, dergi kapaklarında, Instagram’da, kliplerde bol bol geniş kalçalar göreceksiniz. Cep telefonunuza estetik merkezlerinden “Bir saatte Brezilya kalçası yapıyoruz” türü  mesajlar gelecek. Spor salonunda kalçayı daha büyük ve sıkı yapan egzersizler verilecek.

BÜYÜK DAHA İYİDİR

2015 poponun yılı - Resim: 2

“Poponun yılı mı olurmuş?” demeyin. Her dönemin bir padişahı var. Hatırlayalım: Doksanların ortasında Gwyneth Paltrow ve Kate Moss’un başı çektiği sıfır beden modası vardı. Göğsün, kalçanın olmaması en idealiydi. Sonra göğüs trendi patladı. 2000’li yılların başı ‘karın kası’ dönemiydi: Britney Spears ve Christina Aguilera’nın başı çektiği ‘düşük bel, degaje bluz’ ikilisinin amacı, karın bölgesindeki baklavaları göstermekti. Grubu ‘Destiny’s Child’la parlamaya başlayan Beyoncé bile ilk önce kalçasıyla değil karnıyla gündemdeydi. Kalça trendinin altyapısı, o dönemde atıldı: İlk çıkışlarını yapan Jennifer Lopez ve Shakira ikilisi ‘Salla!’vari kliplerle rakiplerinden sıyrıldı. 2007’de Kim Kardashian’ın Paris Hilton’ın asistanı olarak piyasaya dökülmesiyle de gözümüz ‘büyük popo’ görmeye yavaş yavaş alıştı. Büyük daha iyidir’ felsefesi artarak büyüdü, sonunda altın çağa ulaştık. Devir şimdilik Kim, Beyoncé, Rihanna ve Jennifer Lopez’in. Ama rakiplerinin de arkası oldukça sağlam.

YENİ FENOMENLERİ KİM?

2015 poponun yılı - Resim: 3

Instagram’ın en başarılı poposu 
Spor hocası  Jen Selter, her gün 4 milyon takipçisine farklı egzersizler gösteriyor ‘geniş ve kalkık kalçaya sahip olmanın yollarını’ anlatıyor.

2015 poponun yılı - Resim: 4

Kim’in belfie hocası 

Blac Chyna adlı striptizci/model, Kim Kardashian’ın beyaz mayoyla çektiği kalça selfie’sinin ‘danışmanı.’ İki sıkı dost, daha sonra birlikte de popo selfie’si çekip yayınladı. Sonuç: Bir kareyle 600 bin beğeni, 440 bin takipçi.

2015 poponun yılı - Resim: 5

Beyaz ve büyük
“Avustralya’dan rap yıldızı çıkmaz” savını kalçasıyla deviren isim, Iggy Azalea. 24 yaşındaki rap’çi, ilk önce Levi’s’ın modellerinden biri oldu. Büyük kalçasını sadece mayo giyerek gösterdiği ‘Work’ adlı klibiyle patladı. Şimdi Jlo’nun ‘popo marşı’ Booty’de yıldıza eşlik ediyor. (Aslı Barış/ Hürriyet)