Abone Ol

2002 Kainat Güzeli Azra Akın kimdir? Azra Akın Kaç Yaşında Evli mi?

FOX'ta Çağla ile Yeni Bir Gün programında Çağla Şıkel'in konuğu olan 2002 Kainat Güzelimiz Azra Akın sempatik tavırlarıyla izleyenlerin beğenisini topladı. Azra Akın kimdir, Azra Akın Kaç Yaşında, Azra Akın evli mi, Azru Akın'ın kocası kim, ne iş yapıyor soruları merak edildi.

2002 Kainat Güzeli Azra Akın kimdir? Azra Akın Kaç Yaşında Evli mi?

Azra Akın FOX ekranlarında canlı yayınlanan Çağla Şıkel'in programına konuk oldu.

Kainat güzeli seçildikten sonra geçen 19 yılda hayatında nelerin değiştiğini, anne olmanın zorluklarını ve güzelliklerini anlattı.

AZRA AKIN KİMDİR?

Azra Akın 8 Aralık 1981 yılında Hollanda'da doğdu.

Babası aslen Uşak'ın Karahallı ilçesinden bir zamanlar Eskişehirspor'da futbol oynamış Yıldız Teknik Üniversitesi'nden mezun ve şimdi tercümanlık yapan Nazım Akın, annesi ise Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinden Hollanda'da öğretmenlik yapan Ayda Akın'dır.

İŞTE AZRA AKIN'IN KATILDIĞI PROGRAMDAN GÖRÜNTÜLER

Aile 1971 yılında Hollanda'ya yerleşmiştir. Akın'ın kendisinden iki yaş küçük Doruk adlı bir kız kardeşi vardır.

1998 yılında Elite Model yarışması Türkiye ayağında birincilik kazanmıştır. Daha sonra 2002 yılında Star TV'nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Bu yarışma sonucu Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır.

İlk olarak Nijerya'da düzenlenmesi planlanan yarışma, bu ülkede Amina Lawal adlı kadının evlenmeden çocuk sahibi olması ve bunun sonuncunda ölümle cezalandırılmasını protesto için birçok ülke tarafından boykot edilme tehlikesiyle karşılaşınca Londra'ya alınmıştır.

Yarışma sonucunda Miss World ünvanını 1932'de Keriman Halis'in ardından Türkiye'ye Istanbul'a ikinci defa getiren kişi olmuştur. Bu ünvan 1954'de bir Mısırlı güzele verilen dünya güzelliği ödülünden bu yana nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye gitmemişti.

Manken - modellik yapmaya devam eden Azra Akın, aynı zamanda reklamlarda ve TV dizilerinde oyunculuk da yapmaktadır.

2004'de baş rolü Tamer Karadağlı ile paylaştığı Yağmur Zamanı adlı dizide Eylül karakterini canlandırmıştır. 2009'da Sadri Alışık Tiyatrosu'nda Kemal Başar'ın yönetmenliğinde, 72. Koğuş adlı oyunda rol almıştır.

Acun Medya tarafından Show TV'de düzenlenen Yok Böyle Dans yarışmasında yarışmacı olarak bulunmuştur. 2011 yılında Star TV'de yayınlanan Geniş Aile dizisinde rol almıştır.

2012'de M.U.C.K. dizisinde müzik öğretmeni olan Elif Hoca karakterini canlandırmıştır.

2014 yılında Kanal D'de yayınlanan Galip Derviş dizisinde konuk oyuncu olarak Gülten rolünü canlandırdı. Son olarak 2014 yılında konuk olarak Arkadaşım Hoşgeldin'e katılmıştır.

Eylül 2014'de vizyona giren Çilek isimli filmde başrol olarak oynamıştır .

2015'de baş rollerini İlker Kaleli ve Burçin Terzioğlu'nun paylaştığı Poyraz Karayel adlı diziye, Çiğdem karakteriyle katıldı.

2017 yılında Atakan Koru ile dünya evine girdi.

Azra Akın'ın Oynadığı Filmleri ve Dizileri

Her Şey Mümkün
Çilek
Poyraz Karayel
Arkadaşım Hoşgeldin
Galip Derviş
Muck
Yalan Dünya
Peşpeşe
Geniş Aile
Ayrılık
Ah Kalbim
Sen Harikasın
Rüzgar Rüzgar
Oyun Bitti
İlk Aşk
Teberik Şanssız
Yağmur Zamanı
Anlat İstanbul