Abone Ol

18-20 yaş yasağında flaş gelişme: Çalışan gençler..

18 ile 20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, özel sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkma yasağından muaf olarak tutulacak.

18-20 yaş yasağında flaş gelişme: Çalışan gençler..

İçişleri Bakanlığı, 18 ile 20 yaş aralığında gençlerin sokağa çıkma yasağıyla alakalı istisnaları içeren ek genelgeyi valiliklere gönderdi.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine sokağa çıkma yasağı kapsamında bulunan “18 ile 20 Yaş” arasında gençlerle alakalı uygulama birliğinin sağlanması için istisnaları içeren ek bir genelge daha gönderdi.

Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler esnasında bu belgeleri ibraz etmek zorunda olacak.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bugüne kadar ilgili Bakanlıklar, Valilikler ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbir alındığı söylendi.

Son olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulun önerisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat ile 03 Nisan’tarihinde valiliklere “Şehir Giriş/ Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması” ile alakalı genelge gönderildiği ve bazı yeni tedbirlerin alınarak, uygulanmaya başlanıldığı söylendi.

Bu kapsamda alınan 01.01.2000 yılı sonrasında doğanların sokağa çıkmalarını geçici olarak yasaklayan düzenlemenin uygulamada bazı tereddütlere neden olduğu belirtildi.

Bu tereddütlerin giderilmesi ve uygulama birliğinin tesis edilmesi için 18- 20 yaş arasındakiler için hangi durumlarda istisna getirileceği, 81 İl valiliğine gönderilen genelgede şu şekilde sıralandı:

Buna göre doğum tarihi 01.01.2000 yılı ve 01.01.2002 tarihleri arasında (18-20 yaş aralığında) olmakla beraber;

1- Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel yada işçi statüsünde görevli olanlar,

2- Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,

3- Tarımsal üretimin devamlılığı açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak. Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak.

Bakanlık gönderdiği genelgede; valiler/kaymakamlardan bu duruma dair gerekli kararların ivedilikle alınmasını, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmamasını istedi.