MedyaFaresi MedyaFaresi

15 Temmuz Gazisine Saraydan şok telefon: Neden Fatih Portakal'a çıktınız?

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde şehit olanların yakınlarıyla, gazilerin sesini sadece FOX Haber duydu. FOX Ana Haber’e konuşan 15 Temmuz Gazileri toplanan bağışların hesabını sordu ve 23-24 Ocak’ta Ankara’da meydanlara çıkacaklarını söylediler. Bu açıklamalardan sonra Saray karışmış.

Eklenme: 14 Ocak 2020 17:20 - Güncelleme: 14 Ocak 2020 17:44

15 Temmuz 2016’daki FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında şehit yakınları ve gaziler için bağış kampanyası başlatılmış ve 300 milyon liradan fazla bağış toplanmıştı. Daha sonra, Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı kurulmuş, paranın bu vakıf aracılığıyla değerlendirileceği iddia edilmişti.

Ancak bu paranın şehit yakını ve gazilere dağıtılmaması, “bağış paralarına ne oldu” sorularına neden oldu. Bunun yanı sıra Gazilere yönelik bayram ikramiyesi düzenlemesi yapılırken, 15 Temmuz gazilerinin düzenlemeden ayrı tutulması da tepkilere neden olmuştu.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde şehit olanların yakınları ve gaziler de, dün akşam FOX Ana Haber’e konuşmuş ve seslerinin duyulmadığını, 23-24 Ocak’ta Ankara’da meydanlara çıkacaklarını söylemişlerdi.

İŞTE O HABER

Şehit Yakınları ve Gazi Hakları Derneği'de Başkan Yardımcısı, 15 Temmuz gazisi emekli polis memuru Servet Acun da, konuyla ilgili, “15 Temmuz’un Kahraman Gazileri” adlı sosyal medya grubundan paylaşımlarda bulundu.

15 Temmuz şehit yakınları ve gazilerinin 23-24 Ocak’taki eyleme katılmamaları yönünde  hükümet yetkililerinden telefonlar geldiğini iddia eden Servet Acun, “Bize gelen telefonların haddi hesabı yok. Ancak biz 15 Temmuz Gazi ve şehit yakınlarının haklarını aramaya ve seslerini duyurmaya devam edeceğiz. Evlerine haciz gelen, hatta ve hatta pavyonda çalışma zorunda olan, maddi yetersizlikler yüzünden aile bütünlüğü bozulan gazilerin sesi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini paylaştı.

Odatv'nin haberine göre, FOX TV Ana Haber yayınına çıktıkları için büyük baskı altında olduklarını paylaşan 15 Temmuz gazisi Servet Acun, “Az önce Cumhurbaşkanlığı avukatlarından bir tanesi tarafından arandım. Tam 11 dakika boyunca bana yüklendi de yüklendi. ‘Fatih Portakal’a nasıl çıkarsından’ tutun daha neler neler…

Ben de dedim ki ‘hak aramak ne zamandan beri suç oldu. Bir sürü gazi, ben de dahil, sürgün edilirken neredeydiniz. Ankara’daki davalara 20 Gazi katılıyor, 15 Temmuz davalarına. Cumhurbaşkanı Hande Yener’e randevu vereceğine 4 senedir bize neredeyse bir kere bile randevu vermedi” ifadelerini kullandı.

İşte Şehit Yakınları ve Gazi Hakları Derneği'de Başkan Yardımcısı, 15 Temmuz gazisi emekli polis memuru Servet Acun’un mesajları: