Abone Ol

15 Bin Lira Karşılığında Dağ Keçisi Öldürme İhalesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Van’ın Gürpınar ilçesinde bağlı Pagan bölgesinde bir dağ keçisinin avlanması için ihale açtı.

15 Bin Lira Karşılığında Dağ Keçisi Öldürme İhalesi

İhaleye tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Katliam ihalesi başlangıç bedeli, 30 bin TL olarak belirlendi. Kasada para kalmayınca bu güzelim ülkenin nesli tükenme tehdidi altındaki yaban hayvanlarına mı göz diktiniz?" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Van'da dağ keçisi avlanması için ihale açtı. Bakanlığın av turizmi kapsamında açtığı ihale 5 Ekim'de yapılacak. Gürpınar ilçesine bağlı Pagan bölgesinde bir dağ keçisinin avlanma bedeli ise 30 bin TL olarak belirlendi. Tarım ve Orman Bakanlığı, daha önce de birçok bölgede açtığı ihalelerden tepkiler üzerine vazgeçmişti. Bazı bölgelerde ise İdare Mahkemesi, yaban keçilerinin avlanmasına ilişkin ‘av turizmi’ ihalesini iptal etmişti.

“Kasada para kalmayınca, yaban hayvanlarına mı göz diktiniz?”
Sözcü'nün haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Van’da koruma altındaki yaban keçisinin avlanması ilişkin açılan ihaleye tepki gösterdi. Tanal, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Tarım ve Orman Bakanlığı, koruma altındaki yaban keçisinin avlanması için katliam ihalesi açtı. 5 Ekim’de masa kurulacak. Katliam ihalesi başlangıç bedeli, 30 bin TL olarak belirlendi. Bakanlığı katliamdan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Yaban keçisine kıymayın. Kasada para kalmayınca bu güzelim ülkenin nesli tükenme tehdidi altındaki yaban hayvanlarına mı göz diktiniz? Her can değerlidir ve dokunulmazdır. Bırakın da yaban keçileri yaşasın.”