Abone Ol

10 Aydır Erdoğan'dan Onay Bekleniyordu: İBB Kendi İmkanıyla 160 Metrobüs Satın Aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 300 yeni otobüs alımı için aylardır kredi onayı vermediği İBB, kendi kaynakları ile 160 metrobüs satın aldı.

Erdoğan'dan Onay Bekleniyordu: İBB Kendi İmkanıyla 160 Metrobüs Satın Aldı

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), metrobüs filosunu yenilemek için öz kaynaklarıyla 160 yeni otobüs aldı. Yeni otobüsler için imzalar İETT Edirnekapı Garajı’nda düzenlenen törende atıldı. Törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İETT ve firma yetkilileri de katıldı.

İmza töreninde konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “Metrobüs filomuzun yaş ortalaması 10 yıla, araçların kilometresi 1.5 milyon km’ye dayandı. Metrobüs filomuzu yenilememiz gerekiyor. 300 yeni araç alım kredimiz İBB Meclisinden oy birliğiyle geçti ancak 10 aydır Cumhurbaşkanlığı’ndan onay bekliyoruz” dedi.

YENİ TAKSİ TEKLİFİ

Beş bin yeni taksi teklifinin aylardır Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantılarında engellendiğini de vurgulayan İmamoğlu, “Taksi teklifimizi bu ay UKOME’ye yeniden getireceğiz. İnsanlarımızın 45 dakika,1 saat taksi beklediği bu kadar göz önündeyken bu niçin engellenmek istenir?” diye konuştu.

ÇÜRÜYEN METROBÜSLERİ HATIRLATTI

AKP döneminde tüm uyarılara rağmen alınan ve çürümeye terk edilen otobüslere de değinen İBB Başkanı İmamoğlu, “Biz Bursa’da üretilen otobüsler için imza atacağız. Ne olduğunu bilmediğimiz, 65 milyon Euroluk bir çöplük için imza atmayacağız. Nasıl alındığını dahi bilmediğimiz, içinde onlarca soru işareti olan, soruşturmaları süren bir işe imza atmayacağız” ifadelerini kullandı.

AÇIK İHALEYLE ALINDI

5 Ağustos tarihinde açık ihale alınan 21 metrelik 100 ve 25 metrelik 60 otobüs, 2022 yılının ilk aylarından itibaren metrobüs hattında kullanılmaya başlanacak.
İBB bağlı kuruluşlarından İETT Genel Müdürlüğü’nün Metrobüs hattında görev yapan 670 aracın yaş ortalaması 10’a yükseldi.

280 KİŞİ KAPASİTELİ OTOBÜSLER

Alınacak 21 metre uzunluğundaki Otokar otobüsler, 200 yolcu kapasiteli olacak. Mevcutta kullanılan araçlar 18,5 metre ve 185 yolcu taşıyabiliyor.25 metre uzunluğundaki 60 Akia otobüs de 280 yolcu kapasiteli olacak. Mevcutta kullanılan otobüsler 26 metre ama 225 yolcu kapasiteli.

2022’NİN İLK AYLARINDA TESLİM EDİLECEK

Yüzde 15’i peşin, kalanı 72 ay vade ile alınan otobüslerin teslimatları, 2022 yılının ilk aylarından itibaren yapılacak.