Zengin ve Yoksul dizisi nerede hata yaptı?

Total’de 2.79 reyting alarak 15’inci; AB’de 1.77 reyting ile 17’nci olan yapım maalesef beklentileri karşılatacak bir performans ortaya koymayı başaramadı.

Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2019

Anibal Güleroğlu, ilk bölümüyle reytinglerde hayal kırıklığı yaşayan Zengin ve Yoksul dizisini değerlendirdi:

Zengin ve Yoksul çeşnisinde durum...

Zenginlik ve yoksulluk… Dünyadaki haksızlıkların-kavgaların temelinde yatan iki olgu. Birbirlerinden apayrı kutuplarda görünseler bile aralarında derin bağlar olduğu muhakkak. Özellikle zenginliklerin, yoksulluklar üstünden yükseldiği sömürü-baskı bağlamında! ‘Fakirin ipini zengin eskitir’ der bir Çerkes atasözü mesela. Keza ‘Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür’ sözüyle yoksulların zenginler karşısında yaşam şansı olmadığını vurgular, Varoluşçu felsefesiyle dünyada iz bırakan yazar-düşünür Jean-Paul Sartre.

Zenginin yoksula karşı yaşamdaki ezici üstünlüğünden, ekrandaki ‘Zengin ve Yoksul’ çeşnisine geçecek olursak… En çok satanlar listesine girmeyi başarmış Irwin Shaw imzalı romandan uyarlanan ve iz bırakan diziler arasında yer alan Amerikan yapımı ‘Zengin ve Yoksul’, sunduğu zengin içerikle toplumsal değişimleri sergileyip iki kesim üstünden yarattığı atmosfer ve karakterlerle zengin-yoksul her türden izleyiciye hitap etmeyi becermiş geçmişte.

Lakin 70’lerde fırtına gibi esen ve halen akıllarda kalabilen ‘Zengin ve Yoksul’un öyküsünden veya adından nemalanmaya çalışan yerli yapımlar için ne yazık ki aynı güzel tablodan söz etmek mümkün değil hâlihazırda. Çünkü ne hikâye örgüleri, ne karakterleri, ne de ele alınış biçimleri zenginlik ve yoksulluk adına klişelerin ötesinde sağlam bir şeyler veremiyor izleyiciye.

Nitekim ATV ekranında Binnur Kaya, Gökhan Alkan, Osman Sonant, Evrim Solmaz, Gülcan Arslan, Damla Colbay, Eren Hacısalihoğlu gibi isimlerle yola koyulan ‘Zengin ve Yoksul’ dizisi için de durum aynı. Total’de 2.79 reyting alarak 15’inci; AB’de 1.77 reyting ile 17’nci olan yapım maalesef beklentileri karşılatacak bir performans ortaya koymayı başaramadı.