Yüz Hareketlerinden Yalan Söylendiğini Tespit Eden Yazılım Geliştirildi

İsrail'deki araştırma ekipleri, kişinin yüz hareketlerinden yalan söylediğini tespit edebilecek bir yazılım geliştirdi.

Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2021

Günümüze kadar pek çok yalan makinesi icat edilse de İsrail'de araştırmacılar, yalan makinesine yepyeni bir soluk getirdi.

Kişinin yüz hareketlerine bakarak yalan söylediğini anlayan bir yazılım geliştiren araştırmacılar, söz konusu yazılımın henüz piyasaya sürülmeye hazır olmadığını açıkladı.

Tel Aviv Üniversitesi'ndeki İsrailli araştırmacılar tarafından geliştirilen bu yazılım, fizyolojik tepkilerden ziyade kişinin yüz ifadelerine odaklanıyor.
Şu an hali hazırda pek çok yalan makinesi mevcut ve kişilerin yalan söylediğini anlayabilmek için bu cihazlar kullanılıyor.

Söz konusu bu cihazlar, kan basıncı, nefes almadaki değişiklikler ve avuç içlerinde terleme gibi etmenleri ölçerek bir sonuca varıyor.

Ancak insanların fizyolojik tepkilerini ölçen bu cihazların kandırılabildiği daha önce ortaya çıkmıştı. Yani yalan makinesi kesin sonuçlar sunamayabiliyor.

Tel Aviv Üniversitesi'nde konuyla ilgilenen araştırma ekibi, yalan söylendiğini daha iyi tespit edebilmek için giyilebilir elektrotlar üretti.

Elektrotlarla kişinin yüz ifadelerine bakılarak yalan söyleyip söylemediğini test eden araştırma, %73 oranında doğru sonuç elde edebiliyor.