Vekilliklerin düşürülmesine siyasilerden tepki: Mecliste darbe var!

CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ile Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesine siyasiler sert tepki gösterdi.Saray talimatıyla üç ismin milletvekilliğinin düşürüldüğünü belirten siyasiler, kararı “Demokrasiye vurulmuş bir darbe” olarak değerlendirdi. .

Eklenme Tarihi: 04 Haziran 2020

CHP’li Enis Berberoğlu ve HDP’li Leyla Güven ile Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesi üzerine siyasiler sert tepki gösterdi.

İnce: Saray talimatıyla milletvekilliklerinin düşürülmesi demokrasiye darbedir
Sosyal medya hesabından açıklama yaparak karara tepki gösteren CHP’li Muharrem İnce, “”Milletin seçtiği temsilcilerinin saray talimatıyla ve AKP yargısı eliyle haksız, hukuksuz bir şekilde Milletvekilliklerinin düşürülmesi millet iradesine, demokrasiye açıkça darbedir. Ne yaparlarsa yapsınlar Demokrasi için mücadele edenler kazanacak” ifadelerine yer verdi.

Özgür Özel: Demokrasi ortadan kaldırılmıştır
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel kararı kişisel Twitter hesabında eleştirdi ve “Saray’dan gelen talimatla Enis Berberoğlu ve iki HDP’li milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesi millet iradesine kumpastır. Yargıya da yasamaya da talimatı veren aynı tek adamdır. Saray rejimiyle kuvvetler birliği yaratılmış, demokrasi ortadan kaldırılmıştır” dedi.

Ağbaba: Saray emriyle halk iradesine açık bir darbe!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Az önce Meclis’te, Saray emriyle halk iradesine açık bir darbe yapıldı! Milletvekilimiz Enis Berberoğlu ile HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekillikleri, haklarındaki kararın okunmasıyla düşürüldü. Er ya da geç; DEMOKRASİ! DEMOKRASİ! DEMOKRASİ!”

Engin Altay: AKP yargısı eliyle siyaset dizaynıdır
CHP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Engin Altay, Twitter hesabından gösterdiği tepkide, “Atatürk’e hesap soran TBMM’nin Erdoğan’dan talimat alması üzücü, düşündürücü ve kaygı vericidir. Bu işlem demokrasiye darbedir, AKP yargısı eliyle siyaset dizaynıdır. #DarbeciAkp #MeclisteDarbeVar #EnisBerberoglu” ifadelerini kullandı.