Vatanım Sensin Kadınlarının Dizi Şıklığı

Medyafaresi.com moda yazarı Çağla Öksüz ekranların fenomen dizisi Vatanım Sensin'de rol alan ünlü güzel kadınların kostümlerini masaya yatırdı.

Eklenme Tarihi: 03 Şubat 2017

Medyafaresi.com moda yazarı Çağla Öksüz ekranların fenomen dizisi Vatanım Sensin'de rol alan ünlü güzel kadınların kostümlerini masaya yatırdı. Dönem dizilerinden Vatan’ım Sensin yayınlandığı ilk bölümden itibaren konusuyla ve sahneleriyle hep gündemde. Dizinin gerçeklikle alakası olmadığını savunanlar, tarihi yanlışlıklarla dolu olduğunu belirtenler olduğu gibi, dizinin bir kahramanlık hikayesi olduğunu savunup sevenler de oldukça fazla.

Dizi 1912-1919 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Yunan işgalini ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini, savaş döneminde Türk halkının çektiği zorlukları konu alıyor. Aynı zamanda başrol oyuncuları Halit Ergenç (Cevdet) ve Bergüzar Korel (Azize)’nin aşk hikayesini anlatan dizinin kostümleri Gamze Kuş tarafından büyük bir titizlikle hazırlanıyor.

Savaş, vatan, toprak ve aşk temalı dizinin geçtiğimiz akşam yeni bölümünün yayınlanmasıyla dizinin kostümleri dikkatimi çekti. Dizinin kostümlerini ve dönem modasını mercek altına aldım. Dönemin modasını hatırlayacak olursak; 1. Dünya Savaşının etkileri modaya yansımış, üniforma tipi elbiseler giyilmeye başlamış, dar etek modası yaygınlaşmıştır.

Savaşla birlikte başlayan ekonomik kriz elbiselerin modellerinde de değişikliğe yol açmış, kat kat elbise modelleri masraflı olmasından dolayı kısalmış ve küçülmüştür. Bunun yanı sıra tango merakı, kadınların tango dans giysileri giymesini ve bu kostümlerin moda olmasını sağlamıştır. Eteklerin altına ipek çorap giymek, fiyonklarla süslü şapkalar takmak moda olmuştur.