Ünlülerden İstanbul Sözleşmesi Tepkisi! Fatih Portakal: Ağlamak İstiyorum

Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ünlü isimler tepki gösterdi. Sözleşmenin Erdoğan’ın tek başına imzaladığı kararla feshedilmesine toplumun geniş kesimlerinden tepki yağdı.

Eklenme Tarihi: 20 Mart 2021

Erdoğan'ın imzaladığı kararnamede, "3718 sayılı kararda "Türkiye Cumhuriyeti adına 11/5/2011 tarihinde imzalanan ve 10/2/2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 3 üncü maddesi gereğince karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Oysa aynı Erdoğan 2011 yılında Türkiye'nin öncülüğü ile imzalanan Sözleşmeyi böyle ilan etmişti.

Karara, toplumun geniş kesimlerinden tepki yağdı. Ünlü isimler, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi. Gazeteci Fatih Portakal: "Merkez bankası başkanı sabaha karşı tek bir kararname ile görevden alınıyor. #İstanbulSözleşmesi tek bir kararname ile yine sabaha karşı feshediliyor. Tek bir kişi tek bir imza. Bu kadar.
Gerçekten ağlamak istiyorum artık../" diye yazdı.

Ünlü isimlerden gelen tepkilerden bazıları şu şekilde:

Öykü Serter:
Ar eder de az susar insan! Varilde gencecik kadın yakıldı üzerine beton döküldü bu ülkede..Ne yüzle çıkıp hala konuşabiliyorsunuz, bir kadın olarak ne yüzle? Siz katillerle saf tutun, biz sarılırız kız kardeşlerimizle..
#İstanbulSözleşmesi

Nurgül Yeşilçay: İstanbul sözleşmesi uygulansaydı bunca kadın rahatça öldürülemiycekti!!!


Şevval Sam:
HAYDİ HERKES DÖVÜŞ SPORLARINA YAZILSIN!! ORTAÇAĞA DÖNÜYORUZ!! ORMAN KANUNLARI GEÇERLİ ARTIK! 👊🏽⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️ #İstanbulSözleşmesi