Türkiye'nin Tarihini Belirleyen Tanışma: Atatürk ve Adnan Menderes

Hayat gerçekten enteresan ve sanırım Atatürk de olsan bu kadarını ön göremezdin... Ve bir de şu açıdan bakmak lazım sanırım: Yetenekli bir genç hızla yükseldiği siyasette ne yazık ki kendi kendisini yakıyor.

Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2021

30'lu yaşlarının başında hem kendisi hem de eşinin isteksizliğine rağmen siyasete atılır Menderes. Fethi Okyar yeni kurulan Serbest Cumhuriyet Partisi'nde kendisine Aydın İl Başkanlığı teklif eder.

Ancak malum SCP'nin ömrü uzun sürmez ve Menderes partisindeki birçok arkadaşıyla birlikte CHP'nin yolunu tutar. Bu arada Gazi, SCP'nin kapatılışının nabzını tutmak üzere yurt gezisine çıkar.
3 Şubat 1931'de Aydın'a gelir. MendereS, SCP'den sonra CHP'nin Aydın il başkanlığını devralır ancak Gazi SCP'lilerin yönetimindeki bir CHP'yi belli ki onaylamaz ve il binasına gitmemek için elinden geleni yapar; ancak usule uygun olarak 5 dakika ayırır.

Genç Menderes ise il binasında heyecan ve stresle Gazi'nin gelmesini bekler. Ve o an gelir, Mustafa Kemal asık suratla da olsa Menderes'i ziyaret eder ve ilk sözü "Çok vaktim yok." olur.
Hatta sigara ve kahve teklifini dahi reddeder Menderes'in. Sonrasını ise isterseniz gelin Menderes'ten okuyalım.

"Başladığımız sohbette, o zamanki isimleri ile Gazi Hazretlerinin son derece alakalandıkları aşikâr görünüyordu. Orada İl İdare Kurulundan 7 aza ve İlçe İdare Kurulundan 7 aza hazırdılar."