Türkiye'nin en ünlü suç avcısı Müge Anlı kimdir?

Palu ailesinin vahşetlerinin programında ortaya çıkmasının ardından Müge Anlı, bir kez daha Türkiye'nin gündemine oturdu. Peki Müge Anlı kimdir? İşte detaylar.. (Meltem Emer-Onedio)

Eklenme Tarihi: 08 Ocak 2019

Müge Anlı, televizyon hayatına magazin dalında başladıktan sonra sunuculuğa geçti ve deneyimi sayesinde Türkiye’nin en önemli habercilerinden biri oldu.

45 yaşındaki sunucu, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde hukuk üzerine yaptı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih okudu. Bu da programlarındaki başarısının sırrını ortaya koyuyor. Hem iyi bir gazeteci hem de başarılı bir hukukçu olan Müge Anlı, sosyolojik olarak toplumu iyi bir şekilde çözümleyebiliyor.

Şenay Düdek ile sunduğu Dobra Dobra programıyla magazin gündemini belirleyen Müge Anlı, Sinan Çetin’in yaptığı Film Gibi programıyla aynı formatta Müge Anlı ile Mektubunuz Var’ı sundu ve yakınlarıyla görüşemeyen insanları buluşturmaya çalıştı.

Bir taraftan da bugüne kadar taşıdığı Müge Anlı ile Tatlı Sert programını yapmaya başladı ve fenomen oldu. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin, istismarın ve vahşetin sıradanlaştığı ülkemizde Müge Anlı’ya çok iş düştü, daha da düşecek gibi görünüyor.

İki kez evlendiği gazeteci Burhan Akdağ’dan şiddet gördüğü gerekçesiyle boşandı.

Bu evlilikten bir kızı bulunan Müge Anlı’nın Burhan Akdağ’la evliliği ve olaylı boşanması bir dönem çok konuşulmuştu.

Asıl konumuza dönersek… 2000’li yıllarda başlayan ve adli vakalar üzerine yoğunlaşan bu programlar ve Müge Anlı’nın etkisi ne?

Çok eskilerden başlayarak günümüze kadar uzanan ‘kadın programları’ gündüz kuşağında evde olan kadınları radyo ya da televizyon karşısında tutmaya yönelik olarak başladı. Özel televizyonların artmasıyla birlikte bir sektör haline gelen bu programlar özellikle 2000’li yıllarda arttı. Ayşe Özgün, Yasemin Bozkurt, Ayşenur Yazıcı ve Serap Ezgü gibi gazetecilik kökenli isimlerin öncüsü oldukları kadın programları güzellik tavsiyeleri, ev ekonomisi, sağlık ve magazin konularından uzaklaşarak aile yapısına yöneldi.