Türkiye'de liste başı olan Murda kimdir?

YouTube'da 100 milyondan fazla izlenen hip- hop sanatçısı Murda kimdir? Hollandalı rap şarkıcısı Murda nasıl Türkiye'de liste başı oldu?

Eklenme Tarihi: 09 Şubat 2020

Müzisyen Ezhel ile birlikte seslendirdiği "Aya" adlı şarkı ile YouTube'da 100 milyondan fazla izlenen hip- hop sanatçısı Murda, Türkiye'de 3 çalışmasıyla birlikte Spotify'ın ilk 200 listesinin başlarında yer alıyor.

Müziğe Hollanda'da başlayan ve İspanya'da sürdürmeyi planlayan rapçinin yolu, Türk şarkıcı Ezhel ile kesişince, bambaşka bir serüven başlamış.

Amsterdam doğumlu olan 36 yaşındaki rapçi, Türkiye kökenli bir göçmen ailenin çocuğu. Asıl adı Önder Doğan. Anne ve babasının işleri nedeniyle çocukluğunun bir bölümünü İspanya ve Türkiye'de geçiren Doğan, uzun süredir müzikle uğraşıyor.

Hollandalı okul arkadaşları, gerçek ismini telafuz etmekte zorlandıkları için Önder Doğan'ı, "Türk" ya da "Murda Türk" diye çağırınca; o da sahne ismi olarak "Türk"ü kullanmaya karar vermiş. Ancak okul dışında, "Türk" ismi farklı çağrışımlar yarattığı için, Önder Doğan, müzik piyasasında "Murda" adıyla devam etme kararı almış.