Türkiye ile savaş gerginliği yaşayan Suriye’de neler konuşuluyor?

Şam’da yaşayan gazeteci Sarkis Kassarjian’a göre Suriye’de Türkiye ile savaş yaşanacağına dair bir gerginlik yok. Independent Türkçe'ye açıklamada bulunan Kassarjian, Suriye Ordusu’nun çekilme niyetinin olmadığını söyledi. (The Independentturkish - Ali Kemal Erdem)

Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak yaptığı açıklamada Suriye güçlerinin Türkiye tarafından belirlenen sınırın ötesine kadar çekilmeye zorlanacağını ve saldırmaları halinde her yerde vurulacaklarını söyledi.

Türkiye’den gelen bu açıklamaların Suriye kamuoyunda nasıl yankılandığını ve neler konuşulduğunu Şam’da yaşayan Suriyeli gazeteci Sarkis Kassarjian ile görüştük.

Aslen Maraşlı Ermeni bir ailenin çocuğu olan ve iyi derecede Türkçe bilen Kassarjian, CHP tarafından geçen yıl yapılan Suriye konferansına da davetli olarak katılmış ve bir konuşma yapmıştı.

“Erdoğan’ın sert açıklamaları masaya yönelik görülüyor”

“Erdoğan’ın son açıklamaları Suriye kamuoyunda nasıl yankılandı?” sorusuna Kassarjian, şu iddiayla cevap verdi:

Burada Erdoğan’ın çok sert demeçler ile masaya oturma kozlarını oynadığını düşünüyorlar. Açıklamaları ile Rusya’ya bir tür baskı yapmayı, o baskıları da masada sonuca çevirmeyi planladığına inanıyorlar.

Şam'da yaşayan gazeteci Sarkis Kassarjian, izlenimlerini aktardı ...

“Olası savaşta Türkiye’nin daha zararlı çıkacağına inanılıyor”

Kassarjian, Suriye kamuoyunda olası bir savaşta Türkiye’nin daha zararlı çıkacağına yönelik bir inanış olduğunu iddia ederek, bunun gerekçesini şöyle anlattı:

Erdoğan’ın Suriye ile savaşa girme olanağı var ancak Suriye kamuoyu bunun Erdoğan için çok zararlı bir seçenek olduğunu düşünüyor. Çünkü Suriye zaten dokuz yıldır bir savaşta. Tabii ki yeni savaş yeni kayıplar ve zarar demek. Ancak savaş olursa Türkiye yeni savaşa girmiş olacak. Gerek insan gerekse mali kayıp yaşayacak ve bu zaten sıkıntılı olan ekonomiyi daha da kötü etkileyecektir. O nedenle Türkiye’nin savaşa girmeyeceğini ve Rusya ile ters düşmeyeceği düşünülüyor.

“Suriye Ordusu çekilmez”

Kassarjian, Suriye Ordusu’nun Türkiye’nin talep ettiği gibi son ele geçirdiği yerlerden çekilmeyeceğini iddia ederek şöyle konuştu:

Burada konuştuğum yetkililer, akademisyenler, gazeteciler her kim olursa olsun kimse Suriye Ordusu’nun herhangi bir şartla o coğrafyadan çekileceğini düşünmüyor. Eğer Rusya, Türkiye’ye karşı karşı çok yumuşak davransaydı operasyon sadece M-4 ve M-5 yollarının açılmasıyla sınırlı kalır orada dururdu. Ancak Rusya’nın sert tavrı operasyonun durmayacağı, çekilmenin olmayacağı hatta devam edeceğini gösteriyor.

Suriye Ordusu karşılık verecek iddiası

Türkiye’nin olası bir harekatı durumunda Suriye Ordusu’nun karşılık vereceğini öne süren Kassarjian, Suriye kamuoyunda Rusya’nın Türk uçaklarına İdlib hava sahasını kapalı tutması halinde Suriye Ordusu’nun karada çok zor durumda kalmayacağına dair bir inanışın olduğunu öne sürdü.

Kassarjian, bunda en temel nedeninin ise Suriye Ordusu’nun yıllardır savaştığı araziyi iyi bilmesinden kaynaklandığını ve böyle bir savaşta “Halk Savunma Birlikleri” adı verilen sivillerden oluşan gönüllü güçlerin de çatışmalara müdahil olabileceğini söyledi.

“Halk, İdlib’teki gruplar biterse ile savaşın biteceğine inanıyor”

Suriye’deki halkın savaş yorgunu olduğunu belirten Kassarjian, ““Artık savaşın bitmesini istiyorlar. İdlib’in bitmesi savaşın bitmesi anlamına geliyor. Bu nedenle bu operasyon umutla bakıyorlar” diye konuştu.