Türkler Çoktan Uzaya Çıkmıştı: Yeşilçam'a Damga Vuran 6 Yerli Uzay Filmi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzaya yolculuk hakkında yaptığı açıklamaların ardından daha önce izlerken zaten uzaya gittiğimiz 7 Türk filmi akıllara geldi.

Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2021

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Milli Uzay Programı'nın ardından uzaya bir Türk astronot göndereceğimiz açıklandı. Bu açıklamanın ardından akıllara o meşhur Türk filmleri geldi. Biz daha önce uzaya zaten çıkmamış mıydık?

TURİST ÖMER, UZAY YOLUNDA
Sadri Alışık’ın başrolünü oynadığı film 1973’te çekildi ve kült haline geldi. Filmde Turist Ömer, Kaptan Kirk ve mürettebatı Mr. Spak, Doktor Mccoy ve Scotty tarafından kobay olarak kaçırılır. Ancak zamanla bu ekibin bir parçası olur... Onun gelişinden sonra uzay gemisini zorlu fakat eğlenceli bir macera beklemektedir...
Bu film aynı zamanda “Uzay Yolu”nun ilk sinema uyarlaması olma özelliği taşıyor.

DÜNYAYI KURTARAN ADAM
Başrolünde Cüneyt Arkın’ın rol aldığı film, 1982 yılında vizyona girdi. O yılların meşhur “Star Wars” filmlerinden kopyalanmış sahneler ve müziklerin yer aldığı film, dünyada “Turkish Star Wars” adıyla tanındı.
Filmin konusu ise şöyle: iki Türk uzay pilotu, rutin bir görev esnasında bilinmeyen bir gücün çekim alanına girer ve uzay araçları bilmedikleri bir gezegene düşer. Bu gezegende dünyayı bekleyen büyük tehlikeyi öğrenirler.

DÜNYAYI KURTARAN ADAMIN OĞLU
Devam niteliğinde olan bu filmin konusu ise, 2055 yılında Dünyayı Kurtaran Adam'a yenilen Uga (Burak Sergen), intikamını almak için dünyaya gelir ve bir zamanlar onu alt eden adamın oğlu Zaldabar'ı (Mehmet Ali Erbil) kaçırır. Uga, Zaldabar'ın bir ikiz kardeşi olduğunu bilmemektedir.