Tunceli'den rekor hayır oyu!

16 Nisan referandum sonuçlarında sürpriz veriler var. Evet oyları beklendiği gibi ilerlerken sürprizi hayır veren iller yaptı. 2 il karadenizden hayır oyu verirken, 2 il de iç anadolu bölgesinden listeye eklendi.

Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

16 Nisan referandum sonuçlarında sürpriz veriler var. Evet oyları beklendiği gibi ilerlerken sürprizi hayır veren iller yaptı. 2 il karadenizden hayır oyu verirken, 2 il de iç anadolu bölgesinden listeye eklendi. Hayır oyu veren iller içinde en beklenmedik olan Adana ili oldu. Akdeniz bölgesinin sahil kısmının tamamı da hayır oyu verdi. Güneydoğu Anadolu bölgesinde hayır oylarında sürprizler yaşandı. Evet oyları beklenenden daha yüksek çıkarken Türkiye genelinde en çok hayır oyu veren il de Doğu Anadolu'dan oldu. Bu il yüzde 80 ile Tunceli oldu.

Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerin hayır vermesi bekleniyordu. Ancak sürpriz Akdeniz bölgesinden geldi. Bir zamanlar MHP'nin kalesi olan Adana'nın hayır demesi şaşırttı. En çok hayır oyu veren iller listesinde Tunceli birinci sırada yer alırken onu Kırklareli, Şırnak, Edirne, Muğla, İzmir ve Hakkari illeri takip etti.

Türkiye'nin 3 büyük kenti hayır oyu vererek herkesi şaşırttı. En büyük sürprizi ise Melih Gökçek'in başkanlığını yaptığı Ankara yaptı. Başkent referandumda tercihini Hayır'dan yana yaptı.

İstanbul referandum sonuçları da son ana kadar evet ile hayır arasında gitti geldi. İstanbul'da seçimi hayırdan yana yaparken sürprizi Üsküdar ilçesi yaptı. AK Parti'nin kalesi olarak görülen Üsküdar'ın hayır demesi herkesi şaşırttı.