Topuklu Ayakkabıların Şoke Eden Erkeklerden Kadınlara Geçiş Hikayesi

Yıllardır kadınlarda görmeye alışkın olduğumuz topuklu ayakkabıların erkekler ile olan hikayesini okuduğunuzda şaşkına döneceksiniz.

Eklenme Tarihi: 08 Nisan 2021

Bir zamanlar şıklık göstergesi değildi.

Şimdilerde kadınların vazgeçilmezi topuklu ayakkabılar, yüzyıllar önce atlı askerlerin tercih ettiği bir ayakkabı modeliydi. Ok atan askerlerin atlarının üzerinde dengede kalmasını sağlayan topuklu ayakkabılar, şıklık yerine işlevi için kullanılıyordu.

İranlı atlı askerlerden sonra Avrupa topuklu ayakkabı ile tanıştı.

İran atlı askerlerinde topuklu ayakkabı kullanımı oldukça yaygındı. İran Şahı Abbas, batı ile görüşmelerini sıklaştırdı ve 1599 yılında Avrupa'ya bir heyet gönderdi. İran Şahının gönderdiği bu heyet ile Avrupa topuklu ayakkabı ile tanışmış oldu.

Yerdeki pisliklere basmamak için topuklu ayakkabı giyilirdi.

Avrupalıların topuklu ayakkabıyla tanışmasından sonra neredeyse her yerde topuklu ayakkabılar erkeklerin kullanımındaydı. Çamura basmamak için kullanılmaya başlanmasıyla, topuklu ayakkabı bir konum göstergesi yani statü haline geldi.

Soylu erkekler topuklu ayakkabı giyerek sınıf ayrımını gözler önüne sermeyi amaçlıyordu.

Fransız Kralı XIV. Louis kısa boylu krallar arasında yer alırdı. 1.63 olan boyunu sıklıkla topuklu ayakkabı kullanarak kamufle ederdi. Kısa boylu krallar tarafından da tercih edilen topuklu ayakkabı aynı zamanda büyük ölçüde sınıf ayrımının göstergesi olarak da kabul ediliyordu.