Testosteron seviyesi düşük erkekler koronavirüsü daha ağır geçiriyor

Koranavirüsün erkelerde kadınlara oranla daha ölümcül seyrettiği biliniyor. Bu veri ışığında koronavirüs tedavisinde kadınlık hormonu kullanımı dahi denenmişti. Son araştırmalarsa erkeklik hormonu ve virüs arasında ilginç bir bulgu ortaya koydu.

Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2020

Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu, yeni tip Koronavirüs'ün kadınlara oranla erkeklerden daha ağır seyrettiğini belirterek, testosteron değerlerine dikkati çekti.

Hemen not düşelim: Testosteron seviyeleri erkeklerde de kadınlarda da bağışıklık gücü bakımından önemli bir belirleyici" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın maske ve mesafe konusundaki uyarılarına da değinen Müftüoğlu, “Maske ve mesafe ‘ikiz kardeş’ gibidir, onları birbirinden ayırmak virüse ‘Gel bana bulaş!’ demektir” dedi.

Ceyhan’ın da ev dışında korunma, dışarıda virüs kapmama söz konusu olduğunda “Maske-mesafe ikilisini birbirinden ayırmayın” dediğini aktaran Müftüoğlu şunları kaydetti:

MADDE 1- Sadece sizin maske takmanız yetmez, eğer maskeyi sadece siz takıyorsanız maskesiz bir virüs taşıyıcısı veya hasta ile karşılaştığınızda cerrahi maskelerin sizi koruma gücü yüzde 5’i geçmez.