Tenet The Big Bang Theory'den mi esinlendi?

Christopher Nolan'ın ses getiren son filmi Tenet'te karakterlerin, vücutlarının entropisini tersine çevirerek zamanda geri gidebilme fikrinin efsane dizi The Big Bang Theory'den alındığı konuşuluyor.

Eklenme Tarihi: 09 Ekim 2020

Usta yönetmen Christopher Nolan'ın gişe rekoru kıran bilimkurgu filminin önermesinin aslında, The Big Bang Theory'nin eski bir bölümünden alındığı iddia edildi. Popüler sitcom dizisi, ikinci sezonun ilk kez 2009'da yayımlanan The Work Song Nanocluster adlı bölümünde, filmin akıllara durgunluk veren fikrini tarif ediyor gibi görünüyor.

Bölümde Sheldon Cooper (Jim Parsons) Nolan’ın büyük başarı elde eden son filminin arkasındaki ana fikir olan ters entropi hakkında şunları söylüyor. Bütün entropi ideolojisini tersine çevirip sonucun nedenden önce geldiğini tekrar düşünelim. Yani düşündüğünüz evren merkezden dışarı doğru genişlemiyor, hayır, geri çekiliyor! Bir olasılık alanından! Bum! Hepimizin aslında Kırmızı Kraliçe'nin önünde duran, Aynanın İçinden Bakan Alice'ler olduğumuz bir alan ve susuzluğumuzu gidermek için bir kraker teklif ediliyor...bum!

Bölümden alınan kesit Reddit'te, yanında "Adım gibi eminim. Christopher Nolan, Sheldon'dan esinlendi!" yorumuyla birlikte paylaşıldı.

Ne var ki, filmi izleyen birçok kişi, Tenet'in konusunu ve bahsettiği zamanda yolculuk mekaniğini fazla karmaşık buldu. Bazı sinemaseverler filmin muğlaklığından şikayet ediyor.