Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana hayvan hakları için harekete geçti

Tanem Sivar ile eşi Edhem Dirvana, hayvanlar için başlattıkları hukuk mücadelesini meclise taşıma kararı aldı.

Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2017

Marmaris'teki yazlıklarında Django ve Pamuk adlı köpeklerini, komşularının zehirlediklerini savunan sunucu Tanem Sivar ile eşi Edhem Dirvana, hayvanlar için başlattıkları hukuk mücadelesini meclise taşıma kararı aldı.

9 Kasım tarihinde komşularının köpeklerini zehirlediğini iddia eden Tanem Sivar-Edhem Dirvana çifti, hukukçulardan oluşan bir heyetle birlikte hayvanların korunması için yeni bir yasa tasarısı yaptıklarını ve bunu Ankara'ya sunacaklarını açıkladı.

İstanbul Barosu'nda basın mensuplarının karşısına çıkan Sivar, kimi zaman konuşmakta zorlanıp duygusal anlar yaşadı. Köpeklerinin ailesinin bir parçası olduğunu ve hukukun üstünlüğüne inanan bir aile olduklarını dile getiren Tanem Sivar, "Hamileliğimde bizi korudular. 'Hayvan dostlarımızın daha iyi hayat yaşamasını istiyorum' dercesine gittiler. Tüm hayvanların çığlığı olacaklar. Umarım her şey değişir, şiddetin her türlüsüne karşıyız" dedi.

Vatan'dan Seçkin Şenvardar'ın haberine göre Edhem Dirvana, adalet sistemindeki boşlukların, kolluk kuvvetlerinin elini bağladığını ve hayvanlara karşı işlenen cezaların caydırıcı olmasını savundu. Hayvanların tarihimizde önemli bir yer tuttuğunu, emniyet ve polis güçlerinin hayvanlardan destek aldığını hatırlatan Dirvana, "Change.org'ta başlattığımız kampanya 220 bin imzayı aştı. Bu sadece işin başlangıcı, bunu arttırmamız gerekiyor. Biz de kurulan komisyonun desteğiyle hazırlanan yasayı Ankara'ya götürüp gerekli yerlere takdim edeceğiz" şeklinde konuştu.