Taliban Yanlısı Paylaşımlar Yapan Türkçe Hesaplar Tüyleri Ürpertti

Bildiğiniz gibi Taliban, Afganistan'da şu sıralar eski gücüne kavuşuyor. Birçok bölgeyi ele geçiren örgütten kaçan vatandaşlar da Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeye sığınıyor.

Eklenme Tarihi: 09 Ağustos 2021

Gündemi takip ediyorsanız eğer, Taliban'ın Afganistan'ın bazı bmlgelerini geçtiğimiz aylarda yeniden ele geçirdiğini biliyorsunuzdur. Örgüt, 2001'deki devrilişinden bu yana en geniş topraklara sahip oldu.

ABD liderliğindeki güçler, Ekim 2001'de Taliban'ı Afganistan'da iktidardan indirmişti. Afgan hükümetine yapılan milyarlarca dolarlık desteğe rağmen ne yazık ki Taliban varlığını sürdürdü, yeniden bir araya geldi. Şu an gittikçe güç kazanıyor.

Taliban'ın elde ettiği bu güç nedeniyle de örgütten kaçan özellikle erkek Afganistan vatandaşları Türkiye'ye geliyor.

Afganistan’dan İran ve Pakistan yönüne göç dalgası başlarken, Afganların İran’dan sonraki ikinci durağı ise Türkiye oldu. Büyük bir göç dalgası mevcut.

Gündemimizde Afganistan'dan gelen mülteciler ve Taliban varken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin Taliban'ın inancı ile ters bir tarafı yok" demesi gündem olmuştu.

Bir yandan bunlar yaşanırken diğer yandan da sosyal medyada Taliban yanlısı hesaplar çoğalmaya başladı. Mustafa Eracar, bunlardan bazılarını ortaya çıkardı.