Tahta geçemesin diye kral tarafından kadın kıyafetleri giymesi istenen kardeş: Dük Philippe

Mutlak monarşi çağılarında iktidarını korumak isteyen kralların yöntemleri fazlasıyla ilginç olabiliyor. Bu krallardan en ilginci ise tahta geçmesine engel olmak için erkek kardeşini bir kadın gibi giyinmeye teşvik eden Fransa Kralı XIV. Louis idi.

Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2018

Kral XIV. Louis'nin kardeşi olan Orleans Dükü I. Philippe, Fransa’nın en aykırı kişiliklerinden biriydi.

Doğduğu günden itibaren güzelliği ile dikkat çeken Philippe, annesinin bile ‘benim küçük kızım’ diye sevdiği bir erkek çocuğuydu. Philippe, bir prenses gibi giydirilmekten ve makyaj yaptırmaktan çok hoşlanıyordu. Feminen tarafını göstermek Philippe için hiçbir zaman sorun teşkil etmemişti.

Genç yaşından itibaren kadın kıyafetlerine ve peruklara duyduğu merak yüzünden maskeli balolara kadın kılığında giden Philippe, kuzeni Anne Marie ile bir örnek giyinmekten çok hoşlanıyordu.

Hatta kendisinin verdiği bir davete açık bir şekilde elbise ile katılmış ve herkesin dikkatini çekmişti. Philippe ile benzer zevkleri taşıyan bir kişi daha vardı; Philippe’in çocukluk arkadaşı Francois de Choisy. İkili, çoğu kişinin hoşnutsuzlukla karşılamasına rağmen kadınsı yönlerini sergilemekten çekinmiyorlardı.

Francois ile olan yakınlığı, kralın da işine geliyordu.

Kral, Francois ile konuşup kardeşinin kadın kıyafetlerine olan merakını sonuna kadar desteklemesini söylemişti. Böylelikle Philippe taht için bir tehlike oluşturmayacaktı. Her ne kadar Philippe’in davranışları kralı iğrendirse de taht yolundaki en büyük engeli ortadan kaldırdığı da su götürmezdi. Çünkü onun gözünde hiç kimse XIV. Loius dururken peruk takıp makyaj yapmaktan hoşlanan bir kralı istemezdi.

Philippe’in kadınlığa duyduğu merak, güç meraklısı Kardinal Mazarin’in de dikkatini çekmekteydi.

Kardinal Mazarin, kardeşi tarafından siyasi işlerden uzaklaştırılan Philippe’i kendi tarafına çekme niyetindeydi. Bunun için tuhaf bir planı da vardı üstelik; yeğeni Philippe Jules Mancini ile Dük Philippe’in arasını yapıp kraliyet kanının gücünü arkasına almak...