Stephen King imzalı en iyi 10 korku filmi

Korku filmlerinin efendisi, usta yazar Stephen King'in tam 88 kitabı var. Bunların bir kısmı, yazarın unvanına yakışır biçimde sinemaya da uyarlandı. 1976'dan bu yana gerilim filmi tutkunlarının takip ettiği King'in en ürkütücü 10 uyarlamasına bakalım.

Eklenme Tarihi: 07 Nisan 2019

10- O (It)
Yönetmen: Andy Muschietti
Oyuncular: Bill Skarsgård, Jaeden Lieberher, Finn Wolfhard
IMDB Puanı: 7,4

Sinir bozucu bir film ama bu listedeki diğer yapımlar kadar korkutucu değil. Bill Skarsgård'ı Pennywise makyajıyla izlemek, filmi çekici kılan unsurlardan biri. Maine'in küçük bir kasabasında yaşayan ve okullarında dışlanan 7 çocuğun hikayesini anlatıyor. Arkadaşlar bir yandan hayatın getirdiği sorunlarla, bir yandan da ergenlikle uğraşırken, başlarına bir bela daha açılıyor. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen Pennywise, ürkütücü bir palyaço kılığında bu 7 çocuğa dehşet saçmaya başlıyor.

9- Korku Çocukları (Children of the Corn)
Yönetmen: Fritz Kiersch
Oyuncular: Peter Horton, Linda Hamilton, R.G. Armstrong
IMDB Puanı: 5,6

Korku Çocukları, sıradan bir gerilim filmi gibi başlıyor: Genç bir çift terk edilmiş küçük bir kasabada mahsur kalır. Kasabadaki çocuklar birer şeytana dönüşür ve önlerine çıkan herkesi, tüm yetişkinleri ve ebeveynlerini katletmeye başlar. Kasabaya gelen çift de kendilerini olayların içinde bulur.
Film, Stephen King'in 'The Night Shift' isimli kitabında yer alan, aynı adlı kısa hikayesinden sinemaya uyarlandı. Bu hikayeyi yazarken Amerika'daki yalancı peygamberlerden esinlendiği söyleniyor.

8- Christine
Yönetmen: John Carpenter
Oyuncular: Keith Gordon, John Stockwell, Alexandra Paul
IMDB Puanı: 6,7

Film, Arnie karakterinin yolda 1958 model bir Plymouth Fury görüp ona aşık olmasıyla başlıyor. Arnie araba yüzünden ailesiyle kavga ediyor, başına garip belalar açıyor. Kötü bir arabaya kafayı takan karakterin hikayesi başta saçma gelse de, film gittikçe korkutucu bir hal alıyor.
John Carpenter'ın B-filmlerinden biri olan Christine, başarılı efektleri ve sahne tasarımlarıyla Carpenter hayranları tarafından sevilmişti.

7- 1408
Yönetmen Mikael Hafstrom
Oyuncular: John Cusack, Samuel L. Jackson, Mary McCormack
IMDB Puanı: 6,8

1980'li yılların gençlik filmlerinden tanıdığımız John Cusack, bu filmde paranormal olaylarla ilgili araştırmalar yapıp kitaplar yazan Mike Enslin adlı bir karakteri canlandırıyor.
Mike, üzerinde çalıştığı kitap için araştırma yaptığı sırada Doplhin Oteli’nin 1408 numaralı odasında gizemli olaylar yaşandığını anlıyor. Otel yöneticisinin tuhaf olaylara dahil olmasıyla işler iyice korkunç bir hale geliyor.