Starbucks’ın bardak adları neden Tall, Grande ve Venti? İşte ilginç öyküsü!

Starbucks'ta sipariş verirken istediğimiz bardak boyunu Tall, Grande, Venti şeklinde belirtiyoruz. Fakat bunu belirtirken neden Small, Medium, Big gibi standart ingilizce kelimelerle kullanmıyoruz işte ilginç hikayesi...

Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2019

Starbucks henüz ortalarda yokken Starbucks'ın kurucusu Howard Schultz kahve işine Il Giornale isimli küçük bir kahve zinciriyle girmişti. Starbucks'ın atası olan ve adı İtalyanca'dan gelen Il Giornale üç farklı boyda kahve satıyordu: Short, Tall ve Grande.

Venti ise çok sonradan menüye eklenmişti. Tüm bunların sebebi ise Howard Schultz'un 1983'te İtalya'ya yaptığı geziye bağlanıyordu bir yerde.

CEOtudent'den At Direktör'ün haberine göre, bu gezide Howard Schultz, İtalya'daki kahve dükkanlarından ve buradaki kahve deneyiminin romantikliğinden çok etkileniyor. Ülkesine döndüğünde önce Il Giornale'i, sonra Starbucks'ı kuran Schultz bu dükkanları da İtalya'dakiler gibi tasarlıyor ve kahve bardaklarına da onu diğer kahve dükkanları ve zincirlerinden farklılaştıracak "özel isimler" vermek gibi bir strateji benimsiyor.

Yani Starbucks'ı bir dünya markası haline getiren Schultz, farklı bir kültür oluşturmak ve bir fincan kahveden fazlasını sunan bir deneyim yaşatmak istiyor. Bu yüzden de farklı bardak boyları kullanmaya ve onlara kendileriyle özdeşleşecek çeşitli isimler koymaya karar veriyor. Bunun için de onu çok etkileyen İtalya'dan ilham alıyor. Pazarlamayla İtalya sevgisi birleşiyor ve bir anda ortaya bu kavramlar çıkıyor.