Şortu çok kısa olduğu için otobüsten atıldı

İsveç'te 19 yaşındaki Amanda Hansson, bindiği otobüsün şoförünün giysisi üzerine ettiği cinsiyetçi sözler sonrası otobüsten indirildi. Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından artan tepkiler nedeniyle taşıma şirketi Hansson'dan özür diledi.

Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2019

İsveç’in Malmö kentinde 19 yaşındaki Amanda Hansson, bindiği otobüsün şoförü tarafından kıyafeti bahane edilerek cinsiyetçi söylemlere maruz bırakıldı. Hansson’un otobüsten indirilmesiyle sonuçlanan olay kamuoyunda tepkilere neden olunca toplu taşıma işletmesi Amanda Hansson’dan özür diledi.

Sputnik’te yer alan habere göre, yerel medyaya konuşan Amanda, otobüs şoförünün, kendisine cinsiyetçi söylemlerde bulunduğunu kaydetti. Amanda, şoföre, “Ne türden bir cinsiyetçi saçmalık yapmaya çalışıyorsun” karşılığını verdiğini anlattı. Amanda, “Bir otobüs şoförü bir kadının giyinişinin uygunsuz olduğuna karar verme hakkını nereden alıyor” diye sordu.

Amanda’nın maruz bırakıldığı cinsiyetçi söylemlere, Twitter ve Facebook’ta binlerce paylaşım ve yorumlarla tepki gösterildi. Tepkiler üzerine Skanetrafiken toplu taşıma işletmesi Amanda’dan özür diledi. Olayla ilgili “Bir şeyler yanlış gitmiş” diyen Skanetrafiken’in trafik direktörü Linus Erixon, ‘giyim kuşam kurallarına uygunsuzluk’ diye bir durum olduğunu yalanladı.

“Elbette askılı bluz-şort giyen insanlar otobüs ve trenlerimizde memnuniyetle karşılanıyor” diye devam eden Linus, yolculara nasıl giyinmeleri gerektiğini dayatan bir politikalarının olmadığının altını çizdi. “Herkese eşit ve saygı çerçevesinde muamele edilmeli” diye konuşan Linus, “Sürücünün dini ve siyasi bir saikle hareket etmediğini teyit edebilirim” vurgusunu yaptı.