Sophia Loren ile Marcello Mastroianni'den benzersiz bir aşk öyküsü

İtalyan Yeni Gerçekçilik Akımı’nın en önemli öncülerinden yönetmen, oyuncu, senarist Vittorio De Sica, Bisiklet Hırsızları, Milano Mucizesi gibi yetkin filmlerinin ardından popüler komediler çekti.

Eklenme Tarihi: 01 Mayıs 2020

İtalya’nın en çok beğenilen ve sevilen ikilisi Sophia Loren ile Marcello Mastroianni’yi yönetmeden önce onlarla birlikte Too Bad She’s Bad (Ne Yazık ki Yosmanın Teki/1954) filminde oyuncu olarak rol aldı. Yesterday, Today and Tomorrow’da (Dün, Bugün, Yarın/ 1963) bu üçlü yine birlikteydiler ama bu kez De Sica yönetmendi.

Bu başarılı komedi İtalyan seyircilerin büyük beğenisini kazandı, en iyi yabancı film kategorisinde Oscar ödülü aldı. Hemen bu filmden sonra Vittorio De Sica, ünlü İtalyan yazar, oyun yazarı, aktör Edouardo De Filippo’nun Filumena Marturano oyununu filmleştirmeye karar verdi. Bu oyunun ilk sinema uyarlamasını 1951’de Edouardo De Filippo gerçekleştirmişti, kızkardeşi Titina De Filippo’yla karşılıklı oynamışlardı.

Edouardo De Filippo’nun 1964 tarihli tiyatro oyununun sinema uyarlaması varlıklı, yakışıklı ama bencil, kendine dönük Domenico Soriano (Marcello Mastroianni) ile güzeller güzeli, okuma yazma bilmeyen, köylü Filumena Marturano’nun (Sophia Loren) fırtınalı aşkını anlatır.

Domenico ile Filumena ilk kez 2. Dünya Savaşı’nda Almanların hava saldırısı yaptığı Napoli’deki bir randevu evinde karşılaşırlar. Babası artık sen büyüdün, burada sana yemek yok deyince 16 yaşındaki Filumena varoşlardan ayrılıp Napoli’ye gelmiştir. Burjuva Domenico ise kadınları hemen cezbeden bir karizmaya sahiptir.