Son Yaz'ın Canan'ı Funda Eryiğit: Yüzleşmekten Kaçan Karakterleri Seviyorum

Funda Eryiğit, tiyatro sahnesinde de beyazperdede de başarılarla bir kariyer inşaa etti. Emin adımlarla ilerliyor. Şu sıralar Son Yaz dizisiyle televizyon ekranlarında. “Canan’ı oynamak için heyecanlandım” diyor.

Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2021

Cumhuriyet'ten Orhun Atmış'ın haberine göre, Funda Eryiğit, kamera karşısına geçtiği 2008 yılından bu yana oynadığı dizilerle ödüller kazandı, rol aldığı flmlerle festivallerden ödülle döndü, tiyatro sahnesine çıktığında da ödüller hız kesmeden gelmeye devam etti.

Yeşilçam’ın büyük ustalarının yolundan ilerleyen karakteri, muhalif duruşu ve mütevazılığı en başından beri değişmedi. Bir Başkadır’daki Ruhiye karakteriyle akıllara kazınan Eryiğit, şu sıralar FOX’ta yayımlanan “Son Yaz” dizisinde “Canan” karakterine hayat veriyor. Burak Arlıel’in yönettiği dizide Eryiğit’e Ali Atay, Alperen Duymaz ve Yağmur Kara başrollerde eşlik ediyor. Funda Eryiğit’le hem kariyerini hem de yeni dizisini konuştuk.

- Sinema sektöründe kadınların eşitlik çağrıları ve #metoo hareketi ne kadar etkili oldu Türkiye’de?

Bence etkili oldu, bu görünür birşey. Yüksek sesle dile getirmek, hukuksuz davrananların rahatlığını ve pervasızlığını tamamen ortadan kaldırmasa da kırdı. Dönüşüm,dile getirerek başlıyor. Adalet tamamen sağlandı mı? Hayır tabii ki. Bu kadar köklü, kanıksanmış bir algı dünden bugüne nasıl değişebilirki? Eşitlik mücadelesi bugün başlamadı zaten. Fakat konuşuluyor, tartışılıyor olması, hatta #metoo hareketinin kendisinin tartışılıyor, bazılarınca küçümseniyor, karşı çıkılıyor olması bile kadın-erkek eşitliği konusunda bence güçlü biradım.

SEÇİCİLİĞİM GİTTİKÇE ARTTI

- Funda Eryiğit eğer bir projede varsa o kaliteli bir projedir diye kodlamışım. Senaryolarda neye bakıyorsunuz ilk olarak?

Doğruluğu tartışılabilir ama yine de böyle bir izlenim bırakmak güzel, teşekkür ederim. (Gülüyor) Her zaman seçici davranmaya çalıştım, bu yıllar içinde gittikçe arttı sanırım. Aslında senaryoyu elime aldığımda ilk olarak sadece neye heyecanlandığıma, neye meraklandığıma bakıyorum. Tamamen kendi beğenim ve bakış açım ile ilgili yani. Bazen yüzde yüz ikna değilsem de heyecanlandığım, ikna olduğum yanları daha fazla olduğu için yer aldığım projeler de oldu. Fakat zaman içinde o yüzde artıyor galiba.