Sokağa çıkış için tarih belli oldu: İşte normalleşme planı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı açıklamalarla umutları yeşertti. Vatandaşların corona virüs tedbirlerine sıkı sıkıya uyduğu takdirde 7 hafta sonra düşüşlerin yaşanacağına dikkat çeken Koca’nın çizdiği bu takvimle ilgili de planlama yapıldığı öğrenildi.

Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2020

Eskişehir’de yasak öncesinde az da olsa hareketliliğin bulunduğu İsmet İnönü, İki Eylül, Sakarya, Şair Fuzuli ve Hamamyolu Caddesi ile Cengiz Topel Caddesi sessizliğe büründü. Balıkesir’de geçmişte yoğunluğun görüldüğü Ali Hikmetpaşa, Cumhuriyet Meydanları ile Milli Kuvvetler, Kızılay ve Anafartalar Caddelerinde sakinlik yaşandı.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle yaklaşık 64 milyon kişinin yaşadığı 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma yasağında meydanlar, caddeler sokaklar sessizliğe büründü.

Sakarya’nın Adapazarı ve Serdivan ilçelerinde, sokak ve caddeler bomboş kaldı. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle sokak hayvanlarının aç kalmasından endişe duyan bir vatandaş aldığı izinle Gar Meydanı’nda güvercin ve sokak köpeklerini besledi ardınadan da polis ekiplerince uyarılarak evine gönderildi.

5,5 milyon nüfuslu Ankara’da kent genelindeki meydan, cadde ve parklarda yaya ve araç yoğunluğu en düşük seviyeye indi. 15 Temmuz Kızılay Milli İrade, Sıhhiye, Anadolu ve Ulus meydanları ile parklarda sessizlik hakim oldu. Polis ekipleri, istisna kapsamında olmayıp dışarıda bulunanları evlerine dönmeleri konusunda uyararak yasal işlem yaptı.