Şöhret Kolay, Korumak Zor

Cumhuriyet Gazetesinden Aslı Selçuk Hollywood'un en güzel kadınlarının yıldız kalma çabalarını yazdı

Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2021

Günümüzde yıldız olmak, peşine paparazzi ordusu takmak, kozmetik, güneş gözlüğü, çanta ürünlerinin reklamlarına çıkmak, herkesçe tanınmak, Oscar kazanmak, salt yetenekli bir oyuncu olmak anlamına gelmiyor artık. Halkla bütünleşmeniz, özdeşleşmeniz, onlardan biri olduğunuzu, onların arasından çıktığınızı göstermeniz gerekiyor. Yıldız kalmayı sürdürmek kadın oyuncular için daha da zor. Julia Roberts, Kim Basinger, Charlize Theron, Jennifer Aniston, Halle Berry gibi birçok ünlü halkın sevgisini, ilgisini kazanabilmek için türlü yolları denediler. Kimileri çok başarılı oldu, ününe ün, servetine servet kattı, kimileri de unutulup oyuncu ajanslarının onları hatırlamasını bekler duruma geldi.

Bu starların içinde en başarılısı 1990’ların başında Pretty Woman’la (Özel Bir Kadın) aniden megastar konumuna yükselen Julia Roberts’di. Flatliners (Çizgi Ötesi), Sleeping with the Enemy (Yatağımdaki Düşman), Dying Young (Genç Ölmek) gibi ortalama yapımların yanı sıra The Pelican Brief (Pelikan Dosyası), My Best Friend’s Wedding (En İyi Arkadaşım Evleniyor) gibi gişe getirisi yüksek projelerde yer alan Roberts, Notting Hill’de (Aşk Kapıyı Çalınca) kendisini, bir starı yorumladı. Mary Reilly ile Michael Collins’te oyunculuk becerisini kanıtlayan star, sosyal özdeşleşmesine ona Oscar getiren işsiz, bekar anne Erin Brokovich’le ulaştı.

Bu sıradan, halk kızı Erin’le sinemadaki yerini iyice pekiştirdi Roberts. Hollywood’un en çok kazanan yıldızı ikizlerini doğurduktan sonra sinemaya ara verdi. 2007’de Tom Hanks’le karşılıklı oynadığı politik taşlama Charlie Wilson’ın Savaşı ile sinemaya geri döndü. 1990’lardan 2000’lerin ortasına dek Julia Roberts (53) dünyanın en yüksek ücret alan yıldızıydı.

Seksenli yılların cinsellik simgesi, 9,5 Hafta (1986) filmindeki seksi sarışın rolüyle hızla ünlenen Kim Basinger’ın şansı Julia Roberts kadar yaver gitmedi. İzleyici, Batman’in (1989) nişanlısı olduktan sonra Pepsi, Peugeot, şampuan reklamlarında oynayan Basinger’ın sinema oyuncusu olduğunu unuttu. L.A. Confidential’da Curtis Hanson ona düşmüş bir yıldız rolü verdi.