Sevilay Yılman ve Didem Arslan Yılmaz Kandırıldı mı?

Gazeteci Sevilay Yılman'ın Yapılan Aşı sonrası hiç bilgi alamaması sonucu kaleme aldığı yazıda Bakan Koca'ya seslendi. Yılman'ın paylaşımını alıntılayan Didem Arslan Yılmaz ise Sonuçlar neden açıklanmıyor?" diyerek Bakan Koca'yı etiketledi. 

Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2021

Faz-3 çalışmaları kapsamında Türkiye'de de 15 Eylül'de başlanan Çin menşeli Kovid-19 aşı uygulaması, yüksek riskli sağlık çalışanları ve normal riskli gönüllüler olmak üzere iki aşamada gerçekleşen aşı uygulaması, Türkiye'de 12 şehirde 25 merkezde sürdürüldü. Kovid-19 aşısının 12 bin 450 gönüllü üzerinde uygulanması planlandı.

Aşı çalışmasında, gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı, diğer bölümüne ise plasebo veriliyor. Bu yöntem, bilgisayar programı tarafından rastgele olarak belirleniyor ve hangi gönüllüye ne uygulandığını araştırma ekibi bilmiyor. Gönüllü vatandaşlar üzerinde yapılan denemelerde, her 3 kişiden 2'sine gerçek aşı uygulanıyor. Bu sayede aşı olanlarla olmayanlar arasında etki farkı ortaya konulabiliyor.

Çalışmanın bitiminde, plasebo uygulanan tüm gönüllülerin tekrar merkezlere davet edileceği ve gerçek aşı uygulaması yapılacağı belirtiliyordu.

Sinovac aşısının Faz 3 çalışmalarına pek çok ünlü de katıldı. Çağla Şikel, Ali Şan, Fettah Can ile Didem Arslan Yılmaz ve gazeteci Sevilay Yılman'da gönüllü olarak aşı yaptıranlar arasında.

"AŞI OLMAYA GİDİYORUM"

Aşı olacağını sosyal medya hesabından duyuran Şıkel, bu fotoğrafı "Şehrimi, insanları, özgürlüğümü özledim. Aşı olmaya gidiyorum" notuyla paylaşmıştı.