Sigara ve alkol cinselliği olumsuz mu etkiliyor?

Bazı alışkanlıklardan uzak durmanın hem fiziksel hem de cinsel sağlığa ciddi katkısı vardır. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney sigara ve alkolün cinselliğe etkisini açıkladı.

Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2019

Koku

Sigara ve alkol kullananlarda koku rahatsız edici bir durumdur. Hem giysileri hem de ağızları kokar. Temizliklerine dikkat etseler dahi, karşı tarafın koku nedeniyle cinsellikten soğumasına neden olabilir. Sigara ve alkol kullanmayan birisinin bu kokulardan etkilenmeden, kullanan birisine yakınlaşması zordur.

İktidarsızlık

Sigara kullanan kişilerde özellikle kırk yaşından sonra iktidarsızlık sorunları daha sık görülür. Sigara vücuttaki tüm organların oksijen kullanımını azaltır. Dolayısıyla cinsel organlarda bundan etkilenecektir. Erkekler için en sıkıntı veren cinsel sorun olan iktidarsızlığın oluşmaması ve yaşam boyu sertleşme sorunu yaşamamak için sigaradan uzak durun.

Cinsel performansta düşme

Cinsellik esnasında; 20 dakika orta şiddette yürüyüşte harcanan enerji kadar enerji gerekir. Aynı zamanda dakikada12-20 olan solunum sayısı, 60’lara kadar çıkmaktadır. Bunları gerçekleştirebilmek için sağlam bir akciğer kapasitesine ihtiyaç vardır. Bu durumu sigara içerken sağlamak oldukça güçtür. Dolayısıyla sigara içenlerde cinsel performans düşer.

Sigara-Alkol ve Stres

Sigara ve alkol alanlarda stres seviyesi diğerlerine göre daha yüksektir. Dolayısıyla sigara ve alkolü stresle başa çıkmak için bir yöntem olarak görebilirler. Biliyoruz ki stres birçok cinsel sorunu beraberinde getirir. Ne yazık ki sigara ve alkol stresi engelleyemez. Kişinin yapması gereken; sigara ve alkol yerine, stresle başa çıkabilecek egzersiz gibi daha sağlıklı davranışlara yönelmek olmalıdır.