Şeyma Erdoğan: Müzisyenlere Büyük Haksızlık Yapılıyor

Medyafaresi.com özel röportaj- Masum bir güzellik, etkileyici bir ses... Müziğin Prenses ruhlu kadınlarından Şeyma Erdoğan pandemi döneminde sanatçı olmanın zorluklarını, müzisyenlerin durumunu ve sosyal medya izlenimlerini medyafaresi TV'ye anlattı.

Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2021

1- Şeyma Erdoğan kimdir? Kendinizi nasıl anlatırsınız?

Genel olarak sakin bir yapım var. Sabırlı, anlayışlı ve uyumluyumdur. Olayları problemleri kavga ederek çözmeyi sevmem. Empati yeteneğim iyi olduğu için karşımdaki kişi ya da kişiler ne yaparsa yapsın anlamaya çalışırım; bu yüzden de fazla sinirlenmem, alttan alırım. Fakat kendimle ilgili kurallarımı, prensiplerimi de asla kimse için hiçbir amaç için çiğnemem. Saygısızlığa asla tahammülüm yok. Tartışırken bile saygı çerçevesinde yapılmalı. Hakaret, küfür vs hiç sevmem; bu tip konuşmalara da asla müsaade etmem. Birisini aradığım ya da mesaj attığım zaman geç de olsa geri dönüş yapılmasını isterim.

Mesajıma cevap vermedi diye çok insanı hayatımdan çıkartmışlığım var. :) Evde vakit geçirmeyi çok severim. Saatlerce kitap okuyup film seyredebilirim. Karakalemle resim yapmayı, birşeyler çizmeyi de severim. Psikoloji, metafizik, spiritüel konular ve varoluşla ilgili konularda araştırmalar yapmayı çok severim. Arkadaşlarımla buluşup kahve içip sohbet etmek en çok keyif aldığım şeylerden biri. Kendimi olduğum gibi sevip kabul eden biriyim. İnsanları da olduğu gibi kabul ederim. Herkesin eşit olduğu ve kimsenin kimseden üstün olmadığının bilincindeyim ve etrafımda da o bilinçte insanları barındırıyorum.

Kimsenin dini, siyasi görüşü, yaşam tarzı, özel hayatı, bağımlılıkları beni ilgilendirmiyor. İnsanları karakteriyle ve davranışlarıyla değerlendiriyorum. Herkes hata yapabilir, yeter ki niyet kötü olmasın. Sinsi, içten pazarlıklı, çok ufak hesaplar peşinde olan insanlar en sevmediğim insan tipi. Bir de umut ticareti yapanlardan nefret ediyorum. Yapamayacakları şeylerin sözlerini verenler, vaatler verenler, söz verip tutmayanlar en kötü insan tipi. Bunlar bana uzak olsun mümkünse.

2- Müzik kariyeriniz nasıl başladı, neler yaptınız, albümlerinizi, sahne çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Müziğe ilkokulda piyano dersleri alarak başladım. Zaten içimde vardı hep. Ortaokul ve lisede de okulun solistiydim. Yıl sonu gecelerinde yarışmalarda başladı ilk sahne deneyimlerim. Daha sonrasında şair amcamın yazdığı şiirlere besteler yaparak şarkı yapma sürecine geçtim. Birlikte birçok şarkı ürettik. Bir yandan özel şan dersleri almaya başladım. Ardından 2012 yılında ilk maxi single'ım Renk'i çıkarttım. Renk şarkımın o sezon Sivasspor stadında çalmasıyla Sivas'ta epey tanındım. Profesyonel olarak ilk sahne deneyimimi Hakan Peker'e back vocal yaparak yaşadım.