Serpil Örümcer'den Deniz Akbulut'a Yeşilçam'ın esas kızları

Kimi siyah- beyaz filmlerde, incecik topuklu ayakkabıları üzerinde eteklerini uçuştururak İstanbul'un sokaklarını arşınladı, kimi de "beyaz" perdenin artık renklendiği dönemde kameralar karşısına geçti. İşte Yeşilçam'ın o esas kızları..

Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2018

Spot ışıklarının altında pırıltılı hayatlar yaşadılar. Bazen hayranlarının ilgisi yüzünden sokakta rahat yürüyemez oldular.

Ama gün geldi hayat onlara başka bir yüzünü gösterdi. Her şey tersine döndü ve belki de onları perdede izleyenlerin aklının ucundan bile geçmeyecek bambaşka ve zor bir hayatın kahramanı oldular.

İşte Türk sinemasının farklı dönemlerini temsil eden dört ünlü kadın oyuncu ve onların film gibi yaşam öyküleri.

FOTOĞRAFLAR: HÜRRİYET ARŞİV

Yeşilçam'ın trajik öykülerinden birinin kahramanı da Serpil Örümcer. 1967'de bir güzellik yarışmasında birinci olduğunda henüz 14 yaşındaydı Örümcer. Bacaklarının güzelliğiyle dikkat çeken ve "Bayan Bacak" olarak anılan Örümcer, bir yıl mankenlik yaptı.

Bu sırada unutulmaz Samanyolu şarkısıyla zirvede bulunan, dönemin ünlü sanatçısı Berkant’la tanıştı. Bir süre sonra onunla evlendi.

Ama bir süre sonra Berkant'ı terk etti. Artık öylesine ünlüydü ki... Ayakkabısından rakı içen bile vardı. Örümcer iki evlilik daha yaptı.

Cengiz Kartal’la 1989-1990 yılları arasında süren evliliği bittiğinde neyi var neyi yok satmıştı. Batman’da gayri resmi 4 eşi ve 11 çocuğu bulunduğunu sonradan öğrendiği işadamı Hasan Ölük’le yaptığı üçüncü evlilik, Örümcer’e göre hayatının ikinci büyük hatasıydı.

Bir günlük konser için gittiği Batman’da 10 gün kalınca tanıştığı Hasan Ölük, evlendikten sonra işkenceye başladı. Raporlar alıp mahkemelerde günler geçiren Serpil Örümcer, bu evlilikten güçlükle kurtuldu.

Ancak artık, yaşamını süsleyen neon ışıklarının yerini, çöp konteynerlerini aydınlatan sokak lambaları almıştı. Çöplerden topladığı káğıt ürünlerini satarak geçimini sağlıyordu.

Sonra yardım eli uzandı ve hayatını toparladı. Ancak bir süre sonra tekrar üzücü bir haberle gündeme geldi.