Sen Anlat Karadeniz’in Nefes’i İrem Helvacıoğlu da şiddete maruz kalmış!

ATV'de yayınlanan Sen Anlat Karadeniz dizisiyle yıldızı parlayan ve izleyicinin takdirini kazanan İrem Helvacıoğlu itiraflarda bulundu. İrem Helvacıoğlu bir dönem şiddete maruz kaldığını açıkladı.

Eklenme Tarihi: 07 Mart 2018

İrem Helvacıoğlu daha önce hep ekranlardaydı ancak onu iyice tanımamız, sadece kısa bir süre önce başlamasına rağmen adından bolca söz ettiren Sen Anlat Karadeniz ile oldu. Sen Anlat Karadeniz dizisinde Nefes karakterine hayat veren başarılı oyuncu İrem Helvacıoğlu, Milliyet'e çok özel açıklamalarda bulundu.

– ‘Sen Anlat Karadeniz’in rahatsız eden bir hikayesi var. Oynarken siz neler yaşıyorsunuz?

Bugüne kadar çok duyduğumuz, belki sessiz kaldığımız, aslında tüm kadınların duyduklarında içini paramparça etmiş ve her türlü kadına şiddeti barındıran bir hikayesi var. Herkesin vicdanını sorgulatıyor. Çok zorlanıyorum, inanın Nefes olmak kolay değil. Tüm dünyadaki Nefes’lerin sesi olabilmek, bu eziyetlerin ve şiddetin uygulandığını, yaşanmış olduğunu düşünmek ve rolü oynamak hiç kolay değil. Bazen sahne bitse bile ben bitirmiyorum, çok gerçek her kısmı.

– Nefes rolüne nasıl hazırlandınız? Psikolojik destek aldınız mı?

Ferda (Eryılmaz) ve Sedef (Nehir Erdem) çok güzel bir şekilde karakter analizi yazmışlar ve bu beni rahatlattı. Nefes’in geçmişini çok iyi biliyordum, uzun uzun sohbet ettik, kafamda hiç soru işareti yoktu. Osman Sınav ve Emre Kabakuşak’la birlikte neyi nasıl yapacağımızı konuştuk.

O kadar emin ellerdeydim ki, birbirimize güvendik, bu daha da rahatlamamı sağladı. Aklımdan ne geçiyorsa sorup yaptım, olmadıysa bir daha denedik. Danışmandan yardım aldım. Senaryoyu ve karakter analizini okuyup, çözümledik. Nefes’in insanlarla ilişkilerini, korkularını, tepkilerini, neye nasıl cevap vereceğini, bu tarz şiddete maruz kalmış çocuk ruhlu kadının nasıl olabileceğine dair uzun bir konuşma yaptık.

– Siz hayatınızın herhangi bir döneminde erkek şiddetiyle karşılaştınız mı?

Şiddet, sanırım her yerde… Fiziksel olmasa bile psikolojik olarak çok gördüm. Rahatsız edici ve aşılması zor. Sanki başa çıkmak zorundaymışsın gibi davranılması çok kötü. Asıl şiddet, zorunda bırakılmak.