Selen Görgüzel Alkan: Hamdi'yle Gece Boşanmaya Karar Verip Sabaha Kadar Sarılıyoruz

arkıcı ve oyuncu Selen Görgüzel Alkan Posta Gazetesi'nden Alev Gürsoy Cimin'in sorularını yanıtladı.

Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2021

‘Bi’ dakka’ şarkınız yaza bomba gibi girdi. Öyküsünü sizden dinleyelim.

Bu benim sekizinci single çalışmam. Bir gece kuzenim Cenk Tevetoğlu WhatsApp’tan bu şarkıyı attı. “Al kuzim, bu şarkıyı sen oku” dedi. Çok mutlu oldum. Gelen yorumlar ve dönüşler çok memnun edici. “Aman canım Selen Görgüzel de mi şarkı yapmış” deyip, yaptığım işleri görmezden gelen, köşe başlarını tutmuş kompleksi uyuzlar olmasa bu şarkı ortalığı çok daha fazla kasıp kavrulurdu.

Ses tonunuzu Gülben Ergen’e benzettim. Kızmazsınız, değil mi?

Kızmam tabii ki. Ben sesimi benzetmiyorum ama Gülben’in mücadeleci yönünü örnek alıyorum. Gülben de birbirinden güzel onlarca şarkıya imza atmış özel bir ses.

OYUNCULUK DA ŞARKICILIK DA BENİM ŞİZOFRENİ ÖZGÜRLÜĞÜM

Şarkı söylemeyi mi yoksa oyunculuğu mu daha çok seviyorsunuz?

Oyunculuk yaparken şarkı söylemeyi, şarkı söylerken oyunculuğu… Oyunculuk da şarkıcılık da benim şizofreni özgürlüğüm.

OYUNCULUĞUM HAMDİ’YLE OLAN EVLİLİĞİMİN GÖLGESİNDE KALDI

Sizi neden dizi ve filmlerde daha sık görmüyoruz?

Oyunculuk Hamdi’yle olan evliliğimin gölgesinde kaldı. Bana iş vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar duyuyorum benimle alakası olmayan bir Selen’i yorumluyor ama ben pes etmem etmeyeceğim çünkü ben oyuncuyum gerekirse sokağa bile tiyatro kurar bana gölge eden her şeyi kesip atarım.

DOĞULU KADIN KARAKTERİNİ TABİRİ CAİZSE ÖTTÜRÜRÜM

Asla oynamam dediğin roller?

Türkiye’nin en iyi diyalektiğini yapan oyuncularından biriyim. Özellikle Doğulu kadın karakterini tabiri caizse öttürürüm. İnandığım her rolü oynarım.

HAYATLA TEK BAŞIMA SAVAŞINCA YAŞLANMAYA VAKTİM OLMADI

Bu kadar genç ve diri kalmayı nasıl başarıyorsunuz?

Genç görünmek mi? Zaten ben hâlâ çok gencim. (Gülüyor) 42 yaş nedir ki? Bu yaşta yeni anne olan kadınlar var. Bize öğretilen kalıplarda yaşamıyorum. Ayıp gibi kavramları kabul etmiyorum. Bir de mücadele insanı diri tutuyor. Hayatım boyunca yayılmak nedir bilmedim, Hayatla tek başıma maddi manevi savaşınca yaşlanmaya vaktim olmadı.

KENDİNE GÜVENEN AKILLI KADIN SAYISI AZALINCA FİLTRELİ GÜZELLER ORTAYA ÇIKTI

Toplumun kadına dayattığı güzellik algısına ne diyorsun?

Güzele bakmak sevaptır ama zorla da güzellik olmaz. Güzelliğinden başka özelliği olmayan, kendine güvenen ayaklarının üzerinde duran, aklı çalışan kadın sayısı azaldıkça toplumun bol filtreli güzeller karşımıza çıkarmaya başladı. Bu da maalesef gerçek güzellik kavramının içini boşalttı.