Sedat Peker'in Videoları Neden İzlenme Rekorları Kırıyor?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in yayınladığı videolar neredeyse tüm Türkiye tarafından dikkatle izleniyor. Peki bunun sebebi ne? İşte detaylar...

Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2021

Öncelikle içeriği sıradan biri hazırlamıyor. Memleketin en karanlık adamlarından birinin hazırladığı videoları izliyoruz. Bir mafya mensubu karşımızdaki, herkesin tanıdığı ünlü biri. Sahi Sedat Peker’i tanımayan var mı? Kendisini sevenin de, ondan nefret edenin de merak ettiği kişilik… Magazini olan biri.

İkinci önemli sorumuz, bu adam ne söylüyor? Sadece kendini ilgilendiren konuları dillendiriyormuş gibi olsa da herkesi ilgilendiren şeyler dökülüyor ağzından. Parlamentosundan sokaktaki manava kadar herkesi ilgilendiren konuları zikrediyor ve hepsini de bir çırpıda söylemiyor. Sezonlara bölmüş anlatacaklarını, usta bir yönetmen gibi ve ilgiyi her daim canlı tutmasını biliyor.

Üçüncü sorumuz ve en önemlisi, bunları nasıl söylüyor? Hangi şartlarda konuşuyor? İşte burada bize bir çatışma sunuyor. Haksızlığa uğradığından, ailesinden, kaçtığından ve tüm bu videoları intikam için hazırladığından bahsediyor. Kendince intikam yemini ediyor. En can alıcı kısmı bu işte! Dinleyici de o anda kafasında beliren dört mühim soruyu merak ediyor. Doğrusu, birilerine merak edecekleri şu dört önemli soruyu aynı anda sordurursanız kimse muhatabından gözünü alamaz:

“Bu adam daha neler anlatacak?”

“Bu adamın savaş açtığı adamlar nasıl cevap verecek?”

“Bu adamın savaş açtığı adamlar ne yapacak?”

“Bu adamın sonu ne olacak?”

Tüm bu sorular binlerce insanı bu konuda yazmaya, konuşmaya ve fikir üretmeye itiyor. Parlamentodan, sıradan ailelerin salonlarına kadar herkese üzerinde günlerce, belki aylarca tartışacak konu çıkıyor.

Bu videolardaki genel hikâye ise Holywoodvari bir senaryoya dayanıyor. William Wallace Peker, çocukları ve ailesinin intikamını almak için bir savaşa giriyor. Sinemada da gider, televizyonda da gider, her yerde gider bu tema.

Özetle bir içerik, üzerinde konuşulacak başka içerikler ürettirebildiği anda maximum ilgi görüyor ki şahit olduğumuz üzere, ürettiriyor da. Gazetecilerin hazırladığı analiz videoları ise yüzbinlerce kez izleniyor. Videoların diğer büyük başarısı muhataplarını cevap vermeye itmesi yani etkileşim vermesi. Kimse videolara kayıtsız kalamıyor.

Bu videoların izlenme nedenlerini ise iki başlıkta incelemek lazım: 1) Teknik nedenler 2) Sosyolojik nedenler

Teknik nedenlere başlarken şunu söyleyelim: Sedat Peker söz dinliyor. Sosyal medyada üretilen içerik hakkında bu işin uzmanlarından katkı aldığı apaçık.

Bunu nereden çıkardın diyenlere not düşelim: Bir videosunda ‘’video süresinin 1 saati aşmaması gerekiyormuş’’ gibi kullandığı bir cümle var. Bu, kendisine teknik konularda verilen tavsiyeleri dinlediğinin göstergesi.