Salvador Dali: Sanatı için başkasıyla birlikte olan eşini izleyen sanatçı

Salvador Dali 11 Mayıs 1904’de Figueras’ın (İspanya’nın Kuzeyinde Pirienelere yakın bir kasaba) bir köyünde doğdu. 6 yaşındayken menenjitten ölen erkek kardeşinden 3 sene sonra dünyaya gelmişti. Salvador Dali ölen kardeşinin reenkarnasyonu olduğuna inanıyordu.

Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2018

Gelmiş geçmiş en acayip sanatçılardan biri olan Salvador Dali'nin hayatında yer alan birbirinden garip durumlar, duyanları hayrete düşürüyor.

Londra’da yaptığı bir konferansa bir elinde bilardo ıstakası diğer elinde bir köpekle ve dalış kıyafeti giyerek gitmiştir. Kafasındaki fanusu çıkardığındaysa, bununla insan zihninin ne kadar derinine daldığını göstermek istediğini söylemiştir.

Dali, beyaz bir Rolls Royce marka arabayı 500 kg karnabaharla doldurmuş ve Aralık 1955’te İspanya’dan Paris’e kadar gitmiştir. Daha sonra bununla ilgili, “Herşey karnabaharda bitiyor!” şeklinde bir açıklama yapmıştır. Üç yıl sonra Amerikan Gazeteci Mike Wallace’a “logaritmik eğrisi”nin ilgisini çektiğini açıklamıştır.

Bir imza günü için anlaştığı kitapçıda özel bir hastane odası hazırlatmıştır. Kendini kan basıncını ve kalp atışını ölçen makinelere bağlatan Salvador Dali, kitaplarını bu şekilde yattığı yatağın içinde imzalamıştır.