Rüyalar hakkında şaşırtan 8 gerçek

Hepimiz rüyalar görürüz. 1953 yılında University of Chicago’dan uyku araştırmalarına liderlik eden Nathaniel Kleitman ve Eugene Aserinsky, rüyalarla ilgili şaşırtan gerçekleri buldu.

Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2017

Hepimiz rüyalar görürüz. 1953 yılında University of Chicago’dan uyku araştırmalarına liderlik eden Nathaniel Kleitman ve Eugene Aserinsky; uyku hakkındaki çalışmalarına katılan deneklerin göz kapağı seyirmesinin ardından, REM uykusunun başladığını bulmuşlardı. İşte rüyalar hakkında şaşırtan 8 gerçek. İnternethaber

1. Hepimiz Rüya Görüyoruz Uykunun , REM evresindeki maceralarımızı hatırlayalım veya hatırlamayalım hepimiz rüya görmekteyiz.2015 yılında yapılan araştırmaya göre : İnsanlar rüya görmediklerini söylese de araştırmaya göre rüyalarını hatırlayamadıkları ortaya çıkmıştır.Fakat hatırlanamayan rüyaların,hatırlamanın bazı nörolojik temelleri var. Daha öncesinde yani bir yıl önce (2014 yılında) yapılan bir araştırmaya göre ise ; rüya görmediklerini iddia eden insanların beyinlerindeki REM aktivitesinin diğerlerine göre biraz daha farklı olduğuna dair iddialar ortaya koyuldu.

2. Siyah Beyaz Televizyon İzlerseniz, Siyah Beyaz Rüyalar Görebilirsiniz Rüya hakkında 1942 yılında yapılan bir araştırmaya göre insanların siyah beyaz rüyalar gördükleri ortaya çıkmış.Akabinde bu çalışmaya dahil olan 277 üniversite öğrencisinden %71’i renkli rüyaları çok nadiren gördüklerini ifade etmişler.Bu araştırmayı 2001 yılında araştırmacılar tekrar ele alarak bir kez daha aynı şekilde deney yapmışlar.Sonuç ise tam tersi çıkmış neredeyse. Katılımcıların sadece %18’i siyah beyaz rüyalar gördüklerini belirtmişler. 2008 yılında bu araştırmayla ilgili olarak İngiliz bilim insanları; bazı insanların neden gri tonlarda rüyalar gördüklerini araştırmaya giriştiler ve çocukluğunda siyah-beyaz filmler izleyen insanların yaşamları boyunca renksiz rüya görmeye daha yatkın oldukları bulgusuna ulaştılar.

3. REM Rüyaları Daha Agresif Rüyalar yalnızca REM aşamada görülmezler, fakat REM ve REM dışı rüyalar niteliksel farklılıklara sahip. Bununla ilgili yapılan bir araştırma; insanların REM dışı rüyalarda sosyal anlamda daha dostça ilişkiler gördüklerini ancak REM aşama başladığı anda saldırganlığın da arttığını gösterdi.