Rus ve K.Koreli hackerlar, COVİD aşısının peşinde! 7 merkeze saldırdılar

Medyafaresi.com Dış Haberler- Microsoft, Rus ve Kuzey Kore'ye çalışan bilgisayar korsanlarının 7 merkeze saldırıda bulunduğunu açıkladı.

Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2020

Microsoft yetkilileri, Rusya ve Kuzey Kore hükümetleri için çalışan bilgisayar korsanlarının dünya çapında COVID-19 tedavisi ve aşı araştırmalarına katılan yarım düzineden fazla kuruluşu hedef aldığını söyledi.

Yazılım şirketi, Microsoft tarafından "Çinko" ve "Seryum" olarak adlandırılan Kuzey Koreli hackerlarla birlikte, yaygın olarak "Fantezi Ayı" lakaplı bir Rus bilgisayar korsanlığı grubunun, yedi ilaç şirketin ağına girme girişimlerine karıştığını açıkladı. Ayrıca Kanada, Fransa, Hindistan, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki araştırmacılara da siber saldırıda bulunuldu.

Microsoft, korsanların hedeflerin çoğunun COVID-19 aşılarını test etme sürecinde olan kuruluşlar olduğunu açıkladı. Ağlara zorla girme girişimlerinin çoğu başarısız oldu, ancak belirlenemeyen bir numara başarılı olduğu belirtildi.

Rusya'nın dijital casusluğa karıştığına dair iddialara defalarca itiraz eden Washington'daki Rus büyükelçiliği, bir e-postada önceki inkarlarına “ekleyebileceğimiz hiçbir şey olmadığını” söyledi.