RTÜK'ten Ceza Yağmuru: Yasak Elma, Survivor, Arka Sokaklar...

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, televizyon dizileri ve programlarını ceza yağmuruna tuttu.

Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2021

Kanal D'de yayınlanan "Arka Sokaklar" dizisi geçtiğimiz günlerde RTÜK'e şikâyet edildi. Bunun üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Muhammed peygamberin bir hadisinin dizide terör örgütü lideri tarafından "anlamından koparılarak tehdit ve intikam bağlamında kullanıldığı" bölümleri ve bir avukata uygulanan fiziki şiddet görüntülerini ele aldı.

“Arka Sokaklar” dizisi geçen günlerde avukatlar tarafından manevi değerlere aykırılık taşıyan sahneler ve şiddet görüntüleri iddiasıyla yoğun olarak RTÜK’e şikâyet edildi. İzleme uzmanının hazırladığı raporda; "İslami hassasiyetleri dikkate almayan ilgili sahnenin toplumsal değerleri hiçe saydığını, kullanılan ifadelerin amacını aşarak Türk toplumunun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğunu" ve yaptırım uygulanmasını talep etti.

Uzman raporunu "yerinde" bulan Üst Kurul, yayın ilkelerinin ihlal edildiğine karar vererek yayıncı kuruluş Kanal D hakkında idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

ÇUKUR YİNE GÜNDEMDE

Show TV'nin "Çukur" dizisi yine RTÜK gündemindeydi. Üst Kurul, dizide yer alan birtakım sahnelerde kavga, şiddet ve işkence görüntülerinin kanunda yer alan "Yayın hizmetleri, şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz" hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle yapımı yayınlayan kanala idari para cezası verilmesine hükmetti.