Regl dönemiyle ilgili doğru bilinen yanlışlar! Altın değerinde bilgiler!

İşte kadınların regl dönemleriyle ilgili doğru bilinen yanlışlar veya hiç bilinmeyen gerçekler...

Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2017

Reglinizin ilk gününü belirlemek sanıldığı kadar karmaşık değil Her nedense birçok kadın her ayki regl döneminin ilk gününü belirlemekte zorlanıyor. Aslında regl döneminizin ilk gününü belirlemek oldukça kolay. Stanford Üniversitesi’nden Doç. Dr. Leah Millheiser “Regl döneminin ilk günü, kanamanın başladığı gündür” diyerek bu konuya noktayı koyuyor.

Yumurtlama dönemini kestirmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir Düzenli olarak adet olan, hormonal ilaçlar kullanmayan kadınlar genellikle her regl döneminin 10’uncu ve 14’üncü günleri arasında yumurtlarlar. Yani kanamanın başladığı ilk günden itibaren 10 gün saydığınızda, yumurtlama dönemini bulabilirsiniz. Ancak kadınlar birer yumurtlama makinesi olmadıkları için, bu tarih her seferinde değişiklik gösterebilir. New York’taki Mount Sinai Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Fahimeh Sasan, “İşte bu yüzden hamile kalmak isteyen kadınlara sadece her adet döneminin 10’uncu ve 14’üncü günleri arasında değil, haftada 3-4 sefer birlikte olmalarını öneriyoruz çünkü yumurtlama dönemi değişiklik gösterebiliyor” diyor.

İki regl dönemi arası 28 gün olmak zorunda değil Genellikle 28 günde bir regl olmak “normal” olarak kabul edilir. Aslında bu ortalama bir sayıdır. Ancak uzmanlar, yetişkinlerde 21-35 gün arasında regl olmak sağlıklı ve normal bir regl dönemi olarak kabul edilir. Ergenlerde bu süreyi 21-45 gün olarak kabul etmek gerekir. Öte yandan genellikle bir regl dönemi 3 ile 5 gün arasında sürer. Uzmanlar, 2 ile 7 gün arasında süren regl döneminin de normal ve sağlıklı kabul edilebileceğini belirtiyor. Ancak regliniz 7 günden fazla sürüyorsa, o zaman bir uzmana görünmeniz gerekebilir. Uzun süreli kanamalar, birçok hastalığın habercisi olabilir.

28 günde bir regl olsanız bile bu her zaman böyle olmak zorunda değil Eğer her seferinde 28 günde bir regl oluyorsanız, yaşanan ufak bir gecikme bile endişe verici olabilir. Ancak regl döngünüz kurulmuş bir makine gibi işlemiyor. Dr. Millheiser, “Regl dönemleri çevreye, beslenmeye, stres faktörlerine ve hormonal değişikliklere göre değişebilir” diyor.