Polimetre: HDP olmasaydı CHP Ankara ve İstanbul'u alamazdı

Hülya Karabağlı / Turkiyegundemi.com Özel Haber- Seçim dönemlerinde siyasi partiler üzerinden yaptığı veri analizi çalışmalarıyla bilinen Polimetre, ‘AKP +MHP Oy Oranları Değişimi & HDP’nin Seçime Etkisi” başlıklı son çalışmasında önemli sonuçlara yer verdi.

Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2019

Turkiyegundemi.com'dan Hülya Karabağlı'nın haberine göre, HDP desteğinin etkilerine yer verilen çalışmaya göre, bu destek olmasaydı Ankara, Antalya, İstanbul, Mersin ve Muğla büyükşehir belediye başkanlıkları kazanılamazdı.

Ardahan ve Yalova İl Belediyeleri de HDP desteği ile kazanıldı. Çalışmadan çıkan sonuçlara göre, CHP, HDP’nin desteği sayesinde fazladan 47 belediye başkanlığı kazandı.

Yani, HDP destek olmasaydı, 5 i büyükşehir olmak üzere toplam 47 belediye AKP veya MHP tarafından kazanılacaktı.

Polimetre, ortaya çıkan bu tabloyu, “ HDP, 17 büyükşehir, 12 il ve 777 ilçe belediye başkanlığı seçimine girmeyerek seçimin belirleyicisi (AKP+MHP İttifakının kaybettiricisi) olmuştur” diye değerlendiriyor.

Cumhur ittifakı, CHP’nin kalesi İzmir ve yönetimindeki yerlerde oylarını artırdı

Polimetre, çalışmasında Cumhur İttifakının durumu ortaya koyarken CHP’ye de yönetimindeki belediyeler hakkında mesajlar sunuldu.

Buna göre, Türkiye Genelinde AKP+MHP oy oranları Haziran-2018 Seçimine göre yüzde 3.5 gerileyerek yüzde 50.0 oldu.

AKP+MHP oy oranları toplamı Türkiye genelinde gerilemesine karşılık, özellikle yönetiminde CHP’li başkanların olduğu farklı türlerde (büyükşehir, il, ilçe) birçok belediye de genel eğilimin tersine olarak artış yaşandı.

Buna göre, CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir’de AKP+MHP oy oranının en çok arttığı yer oldu. İzmir genelinde AKP+MHP oy oranları toplamı en az yüzde 4.0 artarken bu artış en büyük ilçesi Buca’da yüzde 6.3, Dikili İlçesindeki oran yüzde 14.4 olarak gerçekleşti.