Payitaht Abdülhamid'de dış güçlerin oyunları

TRT1 dizisi Payitaht Abdülhamid'de dış güçlerin oyunları...

Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2017

ES Film’in yapımcılığını üstlendiği, TRT dizisi Payitaht Abdülhamid’in önceki gece yayınlanan bölümüne, Sultan Abdülhamid’in oğlu Şehzade Abdülkadir'in devlete zarar veren ardı ardına yaptığı hataları ve yine Payitaht'ta suların bir türlü durulmadığı dış güçlerin oyunları damgasını vurdu…

Yönetmenliğini Serdar Akar’ın üstlendiği, senaryosunu Uğur Uzunok’un yazdığı dizinin yeni bölümünde neler oldu:

Babasının Abdülhamid tarafından öldürüldüğü geçmişini ona fısıldayan Sara tarafından hafızası yerine gelen Melike, Sultan’ın kimseyi öldüremeyecek derecede vicdanlı olduğuna inanarak, Abdülkadir’in yardımıyla saraydan kaçmayı ve Sara ile ağabeyi Samir’in yanına gitmeyi tercih etti. Melike’nin Abdülkadir’den istekleri sadece bu kadar değildi. Sara’nın Sultan'ın zehirli kahvesiyle yavaş yavaş ölüme gitmesi nedeniyle kendisine zaafı olan Abdülkadir’den yine yardım talep etti. Doktorun, zehrin de panzehirinin de Saray bahçesindeki bir bitki olduğunu söylemesi üzerine Abdülkadir’den bu yaprakları getirmesini isteyen Melike, onun başını büyük derde soktu. Bitkiyi sarayın bahçesinde arayan Abdülkadir, balkondan onu gören babası Sultan Abdülhamid’e yakalandı. Şehzade’nin ardı ardına yaptığı hatalar onu nereye sürükleyecek 9. bölümde göreceğiz!

İstanbul’un yeni İngiliz Valisi Mahmud Paşa’dan hızlı ataklar! Sara’nın Saraydan kurtarılmasına yardım eden Mahmud Paşa, karşılığında onun sayesinde İngiliz Müsteşarının İstanbul toplantısına katılarak, İstanbul’un İngiliz Valiliğine layık görüldü. Ve kendisini Osmanlı’nın yeni kralı ilan etti. Ancak bu işler karşılıksız olmuyordu. Herzl, Ermenilerin ayaklanma yaratacağı Osmanlı Bankası baskını için silahları bekliyordu. Bu silahların Payitaht'a girmesi ve Osmanlı Bankasının başına da kendi adamının gelmesi gerekiyordu. Ve Mahmud Paşa hızlıca kirli planlarına yenilerini katmaya başladı. Hem Osmanlı kasasına Herzl’in tefecilik yapan adamını yerleştirdi hem de oğlu Sabahattin ile ortak plan yaparak, Abdülkadir’i kumaş ticareti yapacağız diye işin içine sokup, gelen silahları gümrükten geçirmek için onun imzasını kullandı. Abdülkadir kendini babasına ispat etmek için büyük bir çıkmaza daha girmiş oldu.