Paralel evren var mı? Nasa'dan açıklama

Senelerdir çizgi romanlara ve bilim kurgu filmlerine konu olan paralel evrenler şimdiye kadar bilimsel bir kanıt bulunamadığı için hayal gücünün ötesine taşınamamıştı. Ancak son gelişmelerin ışığında, durumlar değişiyor gibi görünüyor.

Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2020

NASA, yakın zamanda hepimizi heyecanlandıran bir açıklama yaptı. Bugüne dek bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz paralel evrenlerin varlığı sonunda kanıtlanmış olabilir.

İlk kez 1895'te adı anılmaya başlanan paralel evrenler, artık teorilerin ötesine geçebilir.

NASA'nın desteklediği Antarctic Impulsive Transient Antenna kısaca ANITA tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda, paralel evrenlerin varlığına kanıt olarak sunulabilecek bulgular keşfedildi.

2003 yılında yaklaşık 35 milyon dolar fon sağlanan ve o günden beri 'evreni dolduran hayalet parçacıkları' aramakta olan Peter W. Gorham liderliğindeki bu araştırma grubu, Antarktika buzullarının yüksek enerjili nötrinolarla etkileşime girdiğinde yaydığı radyo dalgalarını tespit eden özel olarak tasarlanmış bir balon kullanıyor.

Normalde, bu balon yerden yükselerek bir ay boyunca uzaydan gelen yüksek enerjili parçacıkları tarayacaktı. Bu çalışmanın özellikle Antarktika'da yapılmasının nedeni ise verilere zarar vermeyecek olan soğuk ve kuru havasıydı.

Ancak bu iki yıl boyunca işe yarar bir veri elde edilmedi. Bilim insanları ise üçüncü uçuş sırasında eski verileri tekrar gözden geçirme kararı aldılar.

Özellikle rastgele sesleri tekrar takibe alan ekip, işe yarar bir sonuç bulma peşindeydi. Bu incelemelerin sonucunda keşfettikleri şey ise pek de olası görünen bir şey değildi.

Nitekim bulguların işaret ettiği nokta, alınan sinyalin uzaydan değil de daha çok yerin altından geliyor gibi görünmesiydi. Yani tam da bizimkinin yanı başında paralel bir evren bulunmuş olabilir!

Buna göre, parçacıkların zamanda geriye yolculuk edebildiği ve bunun paralel evrenlerin varlığına kanıt olabileceği söyleniyor:

"Bu sinyali açıklamak için bizimkiyle aynı büyük patlamada meydana gelen paralel bir evrenin varlığına ihtiyaç var. Bu ayna dünyada artılar eksiyle, sağ solla yer değiştiriyor ve zaman geriye doğru akıyor."

Bildiğiniz gibi Büyük Patlama Teorisi de çoklu evrenlerin varlığına işaret ediyor. Ancak çoğu bilim insanı olası bir paralel evrenin varlığına kuşkuyla bakıyor. Yapılan bu keşifle birlikte çoklu evrenin varlığına inanan bilim insanları 1-0 öne geçmiş oldu diyebiliriz. Belki de yakın zamanda çok daha detaylı bilgilere ulaşılacak ve paralel evrenleri açıklamak için büyük bir şansa sahip olacağız, kim bilir?