Pakistan'da Hz. Muhammed'e hakaretten idama mahkum edilen kadın beraat etti

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan Asya Bibi’nin beraatine karar verdi. Karar ülkeyi ayağa kaldırdı.

Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2018

Pakistan'da Hazreti Muhammed'e ve İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle idama mahkum edilen Hristiyan Asya Bibi Yüksek Mahkeme'de görülen temyiz duruşmasında serbest bırakılmasının ardından ülke genelinde protestolar başladı.

Yaklaşık 9 yıldır tutuklu bulunan Asya Bibi adlı Hristiyan kadının temyiz duruşması başkent İslamabad'daki Yüksek Mahkeme'de görüldü.

İlk olarak 2010 yılında yerel mahkeme, 2014 yılında ise Lahor Yüksek Mahkemesi tarafından idama mahkum edilen Bibi'nin temyiz duruşmasında kararı açıklayan Yüksek Mahkeme Başkanı Mian Sakıb Nisar, yargılamanın adil yapılmadığını söyleyerek, "Temyiz başvurusu kabul edilmiş ve yerel mahkeme ile eyalet mahkemesinin kararı tersine çevrilmiştir. Şüpheli şahsın idam kararı iptal edilmiş ve serbest bırakılmasına karar verilmiştir" diye konuştu.

Duruşma hakimlerinden Asıf Hosa ise yaptığı açıklamada, "Delillerin sunulması ve soruşturmanın yürütülmesi ile ilgilenenlerin gerçeği söylemedikleri ya da en azından hakikati ifşa etmedikleri izlenimi var. Alt mahkemelerin de çelişkili ifadelerle suçlamada bulunması aynı derecede rahatsız edici" dedi.