Oscar'a damga vuran filmlerin Türkiye'deki gişe rakamları

İşte Oscar'a damga vuran filmlerin Türkiye'deki gişe rakamları...

Eklenme Tarihi: 10 Mart 2018

Sinema severlerin merakla beklediği ödül sezonunu kapatan büyük gece geride kaldı. 2018 Oscar Ödülleri geçtiğimiz pazar gecesi sahiplerini buldu. Peki ama ödül alan filmler Türkiye'de ne kadar izlendi? İşte The Shape of Water'dan Three Billboards Outside Ebbing Missouri'ye, beyazperde'nin derlediği gişe rakamları...

Dunkirk

(En İyi Ses Kurgusu & Miksajı, En İyi Kurgu)

Vizyon Tarihi: 21 Temmuz 2017
Diğerlerine göre dünya ile aynı anda vizyon gören Christopher Nolan imzalı Dunkirk, En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere 8 dalda Oscar adayıydı. Ancak bu adaylıklardan yalnızca 3'ü, o da teknik dallarda ödüle döndü. Diğer ödüllü filmlere nazaran, daha yüksek bir gişe rakamına sahip olan film, ilk hafta sonunda 90.062 seyirci tarafından izlenirken, toplamda 347.705 izleyici sayısına ulaştı.

Suyun Sesi - The Shape of Water
(En İyi Film / En İyi Yönetmen / En İyi Film Müziği / En İyi Yapım Tasarım)
Vizyon Tarihi: 16 Şubat 2018
Ülkemizde ilk gösterimini Adana Film Festivali'nde yapan, ardından Filmekimi'nde de gösterilen Guillermo Del Toro imzalı The Shape of Water, 16 Şubat'ta da ülke genelinde 75 lokasyonda vizyona girdi. Halen gösterimi devam eden film ilk hafta sonunda yalnızca 16.690 seyirciyi salonlara çekerken, şimdiye kadar da toplamda 52.307 seyirci tarafından izlendi.

Üç Billboard Ebbing Çıkışı Missouri
(En İyi Kadın Oyuncu / En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu)
Vizyon Tarihi: 2 Şubat 2018
Aralarında en iyi film de olmak üzere 7 dalda Oscar adayı olan ve bunların 2'sini kazanan Üç Billboard Ebbing Çıkışı Missouri, 2 Şubat'ta gösterime girdi ve ilk hafta sonunda 87 farklı lokasyonda 13.232 seyirci tarafından izlendi. En İyi Kadın ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ını Frances McDormand ve Sam Rockwell'e kazandıran film, halen sinemalarda gösteriliyor ve şimdiye kadar toplamda 38.280 kişi tarafından izlendi.

Lady Bird / Uğur Böceği
Vizyon Tarihi: 2 Mart 2018
Yine ödül sezonunda ismini bolca duyduğumuz Lady Bird, 5 dalda aday olmasına rağmen geceden eli boş dönenlerden. Geçtiğimiz hafta sonu vizyona giren film, ilk üç gününde 6.809 seyirci tarafından izlendi ve şu anki toplam seyirci sayısı; 12.058.