Orgazmı etkileyen 10 şaşırtıcı neden

Araştırmalara göre kadınların sadece yüzde 10'u kolayca orgazm olabiliyor. Geri kalan yüzde 90'ı dış faktörlerle uğraşmak zorunda kalıyor. Pozisyondan tutun gün içinde ofiste yaşadıklarınıza kadar pek çok faktör cinsel hazzı etkiliyor. İşte orgazmı etkileyen 10 şaşırtıcı neden.

Eklenme Tarihi: 04 Şubat 2020

1-Nedeni anksiyete olabilir
Anksiyete, orgazm olmayı zorlaştıran davetsiz düşünceleri aklınıza getirebilir. Bir araştırmaya göre orgazm olmakta zorlanan kadınların yarısından fazlasının problemi ansiyeteden kaynaklanıyor. Amerikalı Psikiyatrist Grant Hilary Brenner, negatif bir beden algısı olan kadınların cinsel ilişkide stres ve kaygı yaşadıklarını söylüyor. Siz de benzer kaygılar içindeyseniz terapi almanızda fayda var.

2-Kaslarınızı sıkmıyorsunuz
Orgazm olmakta zorlanan kadınlara genellikle rahatlamaları söylenir ancak Seks Terapisti Dr. Louanne Cole Weston bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu söylüyor. Orgazm için kas geriliminin gerekli olduğunu söyleyen Weston, "Tecrübelerime göre, kadınların çoğu bacak, karın ve kalça kası gerilimlerini birleştirerek ilk orgazmlarını olmayı öğreniyorlar." diye ekliyor. Weston ayrıca kegel egzersizinde olduğu gibi alt pelvik kaslarını da kasmayı öneriyor.

3-Yeterli kayganlığa sahip olmayabilirsiniz
Valparaiso Üniversitesi'nin anketine göre kadınların çeyreklik kısmına yakını yetersiz kayganlık nedeniyle orgazm olamıyor. Kayganlaştırıcı vücut sıvısı hem kadının hem de erkeğin genital bölgelerini hassaslaştırarak cinsel hazza yardımcı oluyor. Vücudunuz yeterli oranda salgılamıyorsa öncelikle doktorunuza başvurup nedenlerini öğrenmeli ve gerekirse kayganlaştırıcılara başvurmalısınız.

4-Cinsel ilişkiden önce tuvalete gitmiyorsunuz
Cinsel ilişkiden sonra tuvaletinizi yaparak idrar yolu enfeksiyonunu önleyebileceğinizi biliyorsunuz. Ancak uzmanlar öncesinde de mesanenizi boşaltmanız gerektiğini söylüyor. Dolu bir mesane orgazma ulaşmayı zorlaştırıyor çünkü anı yaşamak yerine tuvalete gitme baskısı hissediyorsunuz.