Ölümlerle sonuçlanan en garip 10 internet trendi

Yer yer adrenalin tutkusu, yer yer duygusal bir boşluk sebep oluyor yayılmalarına. Ancak hepsinin ortak bir özelliği var. O da yaralanma veya ölümle sonuçlanması. İşte o trendler..

Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2018

10. Momo

Momo trendi son senelerde anlamsızca meşhur olan o challenge'lardan biri. Bu oyun, oynayan kişinin ''Momo''ya erişmesi gereken bir numaraya WhatsApp üzerinden mesaj atmasıyla başlıyor. Momo denen bu korkunç kurgusal kişi de oyuncuya ilk challenge'ını veriyor. Bu challenge'lar kişinin kendine fiziksel zarar vermesi, korku filmlerini izlemesi ve gece geç saatlerde uyanması gibi örneklerden oluşuyor. Oyuncular, bu challenge'lara uymamaları halinde kişisel bilgilerinin sızdırılacağı konusunda tehdit ediliyor ve son challenge da intihar etmek.

Hindistan'da 18 yaşındaki bir çocuk, üzerinde oyunla ilgili bir grafiti olan duvarın önünde kendini asmış şekilde bulundu. Bu olaydan sonra farklı ülkelerden 2 çocuğun daha aynı şekilde intihar ettiği rapor edildi. İntihar eden üç çocuğun ortak noktaları ise telefonlarında bulunan Momo oyunu. Polis Momo'nun arkasındaki kişiyi araştırıyor.

9. Mavi Balina

2016'da tıpkı Momo'ya benzeyen ve korkunç sonuçları olan bu oyun da popüler olmuştu. Momo'dan farklı olarak, Mavi Balina oyununa bir sosyal medya hesabının size mesaj atmasıyla başlanıyor ve oyun 50 gün sürüyor. Her gün yeni bir challenge veriliyor oyunculara.

Momo gibi Mavi Balina da intihara teşvik eden bir oyun ve Rusya'da bu trendi takip eden 120 çocuk ne yazık ki canından oldu. 2018'in başlarında 12 yaşındaki Maria Vinogradova ve 15 yaşındaki Anastasia Svetozarova, 10. kattan karın içine atlayıp öldüler. 15 yaşındaki Anastasia'nın ölmeden önce erkek arkadaşına sosyal medya üzerinden şöyle bir not bıraktığı anlaşıldı: ''Lütfen beni affet, seni çok seviyorum. Benden daha iyi birini bulabileceğini biliyorum.''

8. Plank

Plank, aslında spor terimlerinden biri olarak bilinir ancak plank çılgınlığı, 2011'de insanların bu hareketi yaparak poz vermesiyle başladı. Başlarda tehlikeli bir aktivite olmasa da, insanlar bu pozları vermek için tehlikeli konumlar seçmeye başladılar.

20 yaşındaki Acton Beale adındaki genç, plank trendi yüzünden yüksek bir binanın balkonundan düşerek hayatından oldu.

7. Ekstrem Selfieler

2014'ün Mart ayı ve 2016'ının Eylül ayı arasında dünyada toplamda 127 ''selfie ölümü'' vakası yaşandı. Hindistan'da, denizde selfie çeken bir genç, kendisini teknolojik cihazına çok fazla kaptırınca arkasından gelen ve onu denizin ortasına sürükleyen dev dalgayı göremedi. Bunun sonucunda polis, halkı tehlikeli noktalarda selfie çekmemeleri ve soğuk havalarda deniz kıyısına çok fazla yaklaşmamaları konusunda uyardı.